Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul TOSUN
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Reis seçim akşamı neden üzgündü?

01 Temmuz 2018 Pazar

Seçimlerin hep siyasi veçhesini konuşuyor tartışıyoruz. İnsani veçhesine pek fırsat kalmıyor. 

Oysa 24 Haziran akşamı seçimden büyük bir başarı ile çıkmış olan Erdoğan çok üzgündü, morali bozulmuştu, Ankara’daki balkon konuşmasını bile iptal etmişti. 

Bu durumu kimileri komplo teorileriyle bile izah etmeye kalkıştılar. 

Oysa durum çocuklarına ve torunlarına düşkün bir diğerkâm babanın/dedenin insani duygularından ibaretti.  

*** 

Seçim zaferi kesinleştikten sonra halk sokaklara dökülmüştü. Tayyip beyin sırada bulunduğu Huber Köşkü’nün önü de sevenleriyle dolmuştu. 

Tayyip beyin RP İl Başkanlığı döneminde yönetim kurulu üyeliği yapmış olan değerli dostum Ali Taşkıran’ın iki torunu da (Büşra ve Yahya) Tayyip beyin kızlarıyla arkadaş olan anneleri Sena hanımla oradaydı. 

Tayyip bey sokak başında görününce Büşra, Tayyip amcasına doğru koştu. Küçük kardeş 6 yaşındaki Yahya da ablasının arkasından koşarken yoldaki açılıp kapanan araç kapanına sağ bacağını kaptırdı. O ağır kapan çocuğun bacağını önce aşağı çekti sonra yukarı kaldırdı ve sağ bacağın eti sıyrıldı. Bütün bunlar Tayyip beyin gözünün önünde cereyan etti. 

*** 

İşte zafer kazandığı 24 Haziran akşamı Tayyip beyin moralini sıfıra indiren hadise buydu. Maslak’ta hastaneye kaldırılan Yahya’nın yanına gitti. Yahya on saat süren ağır bir ameliyata alınmıştı. Tayyip bey çok üzgündü balkon konuşmasını iptal etmiş hastanede bekliyordu. 

İki saat geçtikten sonra Yahya’nın dedesi Ali Taşkıran, Tayyip beyden genel merkez önündeki kalabalığı bekletmemesi istirhamında bulununca ondan sonra Ankara’ya geçti ve morali bozuk olarak yaptı balkon konuşmasını. 

Herkes merak ediyordu neden morali bozuktu diye. 

*** 

Tayyip bey yakından tanıdığı bir arkadaşının torununu gözleri önünde acılar içinde kıvranmasına dayanamamıştı.

Hatta gözyaşı döktüğünü Başbakan Binali Yıldırım beyin telefonundan öğrendik. Binali bey Ali Taşkıran’a açtığı geçmiş olsun telefonunda ‘Nasıl bir hadiseydi ki Tayyip bey üzüntüsünden gözyaşı döküyor’ diyerek haber vermişti. 

Evet seçim gününün en acı hadisesiydi minik Yahya’nın dramı. 

*** 

Taşkıranlar bizim aile dostumuz olduğu için ertesi gün hanımla birlikte hastaneye gittiğimizde minikYahya on saatlik ameliyattan sonra ikinci bir ameliyata alınmıştı. 

Tam iyi gidiyor derken iki gün sonra Yeditepe Üniversite hastanesine nakledilen Yahya üçüncü kez ameliyata alındı. Doktorlar uyutulan Yahya’yı Perşembe akşamı ancak uyandırabildi. 

İşte Tayyip beyi o akşam üzen olay buydu. Üzülmekle kalmadı hastanedeki her aşama ile yakından ilgilendi. 

Tayyib Sevgisi’nin altında onun bu insani yönünün payı küçümsenmeyecek boyuttadır! 

Minik Yahya’ya Allah’dan acil şifa Taşkıran ailesine sabır niyaz ediyorum. 

*** 

Olaya bu hadise üzerinden bakanlar ortada bir cumhurbaşkanının insani yönünü gördüler. 

Kimileri de o akşam reise suikast düzenlenecekmiş de o yüzden balkon konuşmasını iptal etmiş, suikastçılar bertaraf edilince Ankara’ya gitmiş gibi saçma sapan yorumlar yazdılar, bana da geldi benzer yazılar. 

Ancak olayın insani yönünü görenlerin yaklaşımı bir başkaydı. 

Kan gölüne dönenYemen’in başkenti Sana’da diş tabibi olan Arap dostum Sadık Ruhani ise olayı özetledikten sonra şu mesajı yazmıştı whatsappa, ‘Allah Allah, senden sonra gelen çok yorulacak ey Erdoğan!’