15 Temmuz 2020 Çarşamba / 24 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Vahşet dolu bir film şiddet dolu bir hayat

17 Ekim 2015 Cumartesi

Kara Düzen-Back Mass, Johnny Depp’ten Kevin Bacon’a Peter Sarsgaard’dan Benedict Cumberbatch’a kadar muhteşem bir kadroya sahip. Whitey Bulger adlı bir mafya patronunun gerçek hikayesini anlatan filmin gerilimi hiç düşmüyor.

Mafya filmleri sinemanın her zaman en çok izlenen türü olmuştur. Bunun sebebi hem izleyicinin doğal olarak aksiyonu sevmesi hem de bu tür filmlerin çoğunlukla gerçek hayat hikayelerine dayanmasıdır. Düşünsenize hangimiz Godfather-Baba filmini veya Bir Zamanlar Amerika’yı unutabiliriz. Sadece bu iki örnek de değil mesela Untouchables-Dokunulmazlar veya 2009 yılında Johnny Depp’in başrolünü oynadığı Public Enemies-Halk Düşmanı filmlerini hatırlayalım. Bu saydığımız mafya filmlerinin diğer aksiyonlardan farkı masalsı, büyülü bir anlatıma ve kötü adamların karanlık ruhuna en fazla yaklaşabildiğimiz yapımlar olması belki de.

Bu hafta vizyona giren Kara Düzen’deki Güney Boston’da 70’li yıllarda fırtınalar estiren Whitey Bulger adlı mafya patronu da bu tanıma uyuyor. Keskin zekalı, acımasız ve tam bir psikopat. Bu tür adamların izleyiciyi etkileyen belirli özellikleri var. Mesela hepsi mahalleleri veya bölgelerinde zayıfları koruyup bir baba edasıyla dolaşıyor. Yaşlı öğretmenlerini gördüklerinde arabadan inip hal hatır sorup yardım ediyor ama sokağı döner dönmez rakip çeteden birinin alnına kurşunu yapıştırabiliyorlar. Bulger işte böyle biri ama bunun yanında muhbirliğini yaptığı FBI’ı da parmağında oynatıyor. Aynı sokaklarda büyüdüğü ve çocukluğundan itibaren kendine hayran olan FBI ajanı John Connoly sayesinde rakip çeteleri yok edip her türlü kanunsuz işin başına geçiyor. Sonunda bir savcı ataması sayesinde yeni gelen savcının sert tutumuyla bütün bu kirli işler ortaya çıkıyor. Ama mafya patronu Bulger, herkes tutuklanıp kendi aleyhine kanun adamlarıyla anlaşmalar yaptığında sırra kadem basıyor. Koskoca FBI ve Interpol Bulger’i yakalayamıyor. Ta ki 1991 yılında Bulger kendi kararıyla emniyet güçlerine teslim olana kadar.

Kadro çok sağlam

Bulger, emniyet güçlerinden en fazla kaçmayı başaran mafya babası olarak da tarihe geçmişti. Böyle bir hikaye sinemacıların gözünden kaçmazdı tabii. Bulger’ı Johnny Depp canlandırıyor. 2009 yapımı Halk Düşmanı filminde ünlü haydut John Dillinger’ı canlandıran Depp yine bir mafya babası rolünde karşımızda. Gerçek Bulger’a benzemeyen Depp bu makyaj sayesinde bir benzerlik yaşamış. Her ne kadar makyajı abartılı bulsam da Depp’in karizması bu dezavantajı aşmayı başarıyor. Filmin kadrosunda çok ünlü isimler yer alıyor. Son dönemin başarılı İngiliz oyuncularından Benedict Cumberbatch, Bulger’ın senatör ağabeyini canlandırıyor. Diğer bütün isimler gibi rolü çok kısa olsa da filme derinlik kattığını söylemeliyiz. Peter Sarsgaard, Kevin Bacon, Corey Stoll gibi başarılı oyuncular da aynı etkiyi yaratıyor.

Filmin çaylağı Edgerton

Depp’ten sonra odak noktası diğer rol olan FBI ajanı Johnn Connolly’i ise Avustralyalı oyuncu Joel Edgerton canlandırmış. Kadrodaki isimler o kadar sağlam performanslara sahipler ki Edgerton çaylak kalmış diyebilirim. Filmin asıl başarısı da zaten oyuncuların performansından çok üçüncü filmini yöneten Scott Cooper’ın çıkardığı işte yatıyor. Hem filmi gerçekçi bir dille anlatmış hem de efsanevi mafya filmlerine benzer bir hava yaratabilmiş. Onun yönetmenliği bu anlamda çok değerli. Çünkü son dönemlerde çekilen mafya filmlerinde belki geçtikleri dönem yüzünden sıkıcı, albenisi olmayan bir gerçeklik vardı. Sanki o haşmetli mafya filmleri gitmiş yerini bağımsız film tadında küçük yapımlar almıştı. Ama Scott Cooper bu hatadan kurtulmayı bilmiş. Filmin sadece atmosferi yüzünden inanılmaz bir şiddet hissi barındırdığını söylemeliyim. Öyle kırık burunlara veya kesik kol, bacaklara dayanmamış. Tamamıyla oyuncuların performansı ve durum gereği psikolojik şiddeti ve dehşeti size hissettiriyor. Mafya babası Bulger’ın şeytani zekasının ve sadist, durup dururken bela arayan tarzının sizi etkilememesi mümkün değil. İyi bir mafya filmi seyretmeye ne dersiniz?

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Black Mass

Yönetmen: Scott Cooper

Senarist:Mark Mallouk

Oyuncular: Johnny Depp, Benedict Cumberbatch, Joel Edgerton, Sienna Miller.

Yapım: 2015, ABD, 122 Dak.

SİNEMA

Öyle ya da Böyle

Hakan ve Mehmet, üniversiteyi birlikte okumuş iki yakın arkadaştır. Öğrencilik yıllarında idealist davranan bu iki genç, mezun olduktan sonra ideallerinden neredeyse vazgeçmek zorunda kalırlar. Ama kendilerini ispatlamak adına dizi film işine girişirler. Bu arada Mehmet bir yandan da büyük aşkı Peri ile yeniden bir araya gelme peşindedir. Bu ikili hayatlarını yola sokabilecekler midir?

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Alper Kaya Senarist: Emrah Aktürk

Oyuncular: Erdal Tosun, Şeyma Korkmaz, Selim Erdoğan

Yapım: 2015, Türkiye

Kızıl Tepe

Çocukluk travmalarından kaçan genç yazar Edith Cushing, gizemli bir yabancıyla evlenir. Yeni bir hayata adım atıp geçmişe sünger çekmeye kararlı olan Edith, kocası ve onun kız kardeşi Lady Lucille, Sharpe’ın birlikte yaşadığı eve taşınır ve onlarla birlikte yaşamaya başlar. Ancak Edith zamanla yakışıklı ve çekici kocasının tanıdığından çok daha farklı biri olduğunu keşfedecektir.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Crimson Peak

Yönetmen ve senarist: Guillermo del Toro

Oyuncular: Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain

Yapım: 2015, ABD, 119 Dak.

Arkadaşlık Oyunları

Canterlot High, düzenlenen arkadaşlık oyunlarında diğer okul takımlarıyla yarışmakta, kupa hep Crystal Prep’e gitmektedir. Kahramanlarımız güçlerini birleştirerek kupayı bu kez kendi okullarına getirmek istemektedir. Ancak arkadaşları Twilight Sparkle rakip takımda yer alınca hepsi çok şaşıracaktır.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: My Little Pony

Equestria Girls: Friendship Games

Yönetmen: Ishi Rudell, Jayson Thiessen

Senarist: Josh Haber

Oyuncular: Tara Strong, Rebecca Shoichet, Ashleigh Ball, Andrea Libman

Yapım: 2015, ABD, 72 Dak.

Yaktın Beni

Ailesini kaybettikten sonra tek başına yaşadığı evinde bir düzen kurup İpek’le evlenmek isteyen Selam’ın yıllar sonra dayısı Macit’le karşılaşması tüm dengeleri değiştirir. Macit’in Leyla’ya aşık olması ve Selam’la yaşamaya karar vermesiyle başlayan hikâye karakterlerin bir şeyleri düzeltmeye çalışırken sarpa saran hayatlarını eğlenceli bir dille beyazperdeye yansıtıyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Can Yücel Senarist: Uğraş Güneş

Oyuncular: Uğur Yücel, Hasibe Eren, Sarp Apak, Meltem Cumbul, Sinem Kobal,

Yapım: 2015, Türkiye

Amy

Belgesel, 14 yaşındaki Amy Winehouse’un çocukluk arkadaşı Juliette Ashby ile bir doğum gününde çekilen şarkı söyledikleri bir videoyla başlıyor. Belgeselin geri kalanında şarkıcı ve besteci olan Amy’nin çocukluğundan ölümüne kadar yaşadığı hayatından, müzik kariyerinden, kötü ilişkilerinden ve bulimiya hastalığından bahsediliyor. Winehouse’un hiç görülmemiş fotoğrafları, videoları ve şarkıları belgeselde yer alıyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Asif Kapadia

Oyuncular: Amy Winehouse, Yasiin Bey, Mark Ronson, Tony Bennett

Yapım: 2015, ABD-İngiltere, 128 Dak.