26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

ABD Hava Kuvvetleri uzaya 2 casus uydu daha gönderdi.

AP Ajansı tarafından geçilen haberde, üzerinde iki adet GSSAP tipi casus uydu bulunan Delta 4 model taşıyıcı roketin dün Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatıldığı bildirildi.

30 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 30 Temmuz 2014 Çarşamba 15:57

CBS News kanalının konuya ilgili verdiği haberde ise kötü hava koşulları ve bazı teknik aksaklıklar nedeniyle daha önce birkaç kez ertelenen fırlatma işleminin dün yerel saat ile 19:28’de (TSİ 02:28) gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Dünya yörüngesindeki diğer uyduları ve hava istasyonlarını izlemek için tasarlanmış olan GSSAP tipi uydular, uzay çöpü adı verilen enkazların izledikleri rotaları belirleme özelliğine de sahip.

ABD Hava Kuvvetleri’nin yaptığı açıklamada, fırlatma işlemi başarıyla gerçekleşen GSSAP tipi uyduların, diğer Amerikan uydularının güvenliğinin sağlanmasında ve farklı ülkelere ait uydular aracılığı ile yürütülen istihbarat faaliyetlerine ilişkin bilgi toplanması süreçlerinde önemli rol oynayacağına dikkat çekildi.

Dün fırlatılan Delta 4 model taşıyıcı roket, GSSAP’ların yanı sıra, ABD Hava Kuvvetleri’nin ANGELS programı kapsamında geliştirilmiş bir başka deneysel mikro uyduyu da yörüngeye taşıdı.