NAMAZ VAKİTLERİ

Namaz vakitleri ve ezan saatleri STAR namaz sayfasında

365 gün boyunca güncel namaz/ezan saatlerini star.com.tr namaz sayfasından öğrenebilirsiniz.

Namazın önemi
İslam dini; insan ruhunun gelişimine öncelik veren ve Müslüman olan bir bireyin önceliğinin ruhsal arınma olduğunu vurgulayan bir din. Bu özelliği ile de diğer dinlerden daha üstün ve diğer dinlere göre daha evrensel. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'in "Acem'in Arap'a Arap'ın da Acem'e üstünlüğü yoktur, kırmızı tenlinin siyah tenliye göre bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir" sözü bize İslamiyet’in insanın maddesel değerlerinden çok manevi değerlerine verdiği değeri ortaya koyuyor. Günümüzde gerek batıl dinlerin ve gerekse eskinden hak olan ancak sonradan bozulan ve çarptırılan dinlerin hiç birisinde insanın maneviyatına bu derece önem verilmemiştir.

İşte namaz ibadeti; insan maneviyatının yükseltilmesinde ve insan ruhunun arındırılmasında büyük önem taşıyor. Her gün beş kez gerçekleştirmemiz gereken namaz ibadeti ile ilgili olarak sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV);

"Bir kimsenin günde beş kez evinin önündeki akarsuda yıkanmasının kirleri alıp götürdüğü gibi; günde beş vakit namaz da insanın günahlarını alır götürür, temizler" buyurmuşlardır. Gerçekten de beş vakit namaz; insanların maneviyatını temizlemekte ve ruhsal bilincinin yükseltilmesinde etkin ve önemli bir rol oynamaktadır.

Yüce yaratıcımız olan Allah'ın her emrinde olduğu gibi namaz ibadetini emretmesinde de çeşitli hikmetler ve müjdeler bulunmaktadır. Sonsuz ahiret yurdunun giriş kapısı olan hesap gününde kullardan sorulacak ilk ibadetin namaz olduğu belirtilmektedir. Dünyada iken namazını emredildiği gibi dosdoğru kılanların ahirette de hesaplarının kolay olacağı belirtilmiştir. Ayrıca peygamber efendimiz başka bir hadisi şerifinde de "Namaz kılan insanın diğer kötülüklerden alıkonulacağını" müjdelemiştir. Şu durumda namaz kötülükleri engelleyen ve insanda nefisten çok ruhun söz sahibi olmasını sağlayan en önemli uygulamadır.

NEDEN 5 VAKİT NAMAZ?Namaz ibadeti günde beş vakit olarak emrolunmuştur. Miraç gecesi peygamber efendimize emredilen namazın günün değişik vakitlerinde kılınmasının hikmeti ise kulun Allah'ı sürekli olarak hatırlamasıdır. Namaz ibadeti sayesinde kul dünyevi arzulara kendisini kaptırmadan dünyaya geliş amacını hatırlar ve yaşayışını bu çizgide şekillendirir. Kılınması emrolunan namaz vakitleri toplamı; Allah'ın bize ihsan etmiş olduğu 24 saat içerisinde yalnızca bir saati almaktadır. Bu açıdan bakıldığında namaz Allah'ın bize bahşettiği insan olarak yaratılma şerefinin ve bize verdiği ömrün şükür göstergesidir.

Dinimizde namaz vakitleri sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olarak emredilmiştir. Namaz ibadeti bir nefse ne kadar zor gelse de Allah'ın rızası ön planda tutularak günün belirli saatlerinde namaz kılınmalıdır. Namaz vakitleri içerisinde en çok önem verilen zaman; sabah vakti kılınan namazdır. Sabah namazı ezanında "Hayyalelfelah" yani "haydi kurtuluşa" çağrısı; sabah namazının ne kadar önemli olduğunun belirtilmesi açısından önemlidir. Gün doğmadan hemen önce kılınan sabah namazının gerek dünyalık işler için rızık konusunda ve gerekse ruhun arındırılması için maneviyat konusunda katkısı oldukça fazladır.

Öğle namazı; günün ortası olarak adlandırılan vaktinde kılınan bir namazdır. Günlük işlerden uzaklaşıp Allah'a tevekkül etme yolunda önemli bir andır öğle namazı. Namaz vakitleri içerisinde önemine vurgu yapılan diğer bir namaz zamanı ise ikindi namazıdır. Gündüzün sonlarına yakın kısmında kılınan ikindi namazının tıpkı sabah namazı gibi şahitli bir namaz olduğu belirtilmektedir. Sabah ve ikindi vakitlerinde kılınan namazlara şahit olan melekler bizim Salih bir insan olmamız için Allah'a sürekli dua ederler. Akşam ve yatsı namazları da günün son kısımlarında kılınan iki namaz vaktidir.EZAN'IN REDDEDİLMEYECEK ÇAĞRISIEzan saati; insanlara dünyevi arzulardan uzaklaşmaları ve nefislerini terbiye etmeleri için bir araç olan namazın vakitlerine ilişkin kavramdır. Gece ve gündüz hareketlerine ve mevsimlerin durumuna bağlı olarak günün farklı zamanlarına tekabül eden ezan saati; bizi Allah'ın huzuruna çıkmaya çağırır.

Ezan saati bulunulan bölgeye göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde doğu illerimiz ile batı illerimiz arasındaki ezan saati farklılığının nedeni bu olgudur. Unutulmamalıdır ki yüce Allah beş vakit namazı kılabilmemiz için bize yetip artacak derecede zaman tanımaktadır.


5 VAKİT NAMAZSabah namazı toplam dört rekat olan bir namazdır. Kılınış sırası iki rekat sünnet, iki rekat farz şeklindedir.

Öğle namazı toplam on iki rekat olan bir namazdır. Kılınış sırası dört rekat ilk sünnet, dört rekat farz, iki rekat son sünnet şeklindedir.

İkindi namazı toplam sekiz rekat olan bir namazdır. Kılınış sırası dört rekat sünnet, dört rekat farz şeklindedir.

Akşam namazı toplam beş vakit olan bir namazdır. Kılınış sırası üç rekat farz, iki rekat sünnet şeklindedir.

Yatsı namazı toplam 13 rekat olan bir namazdır. Kılınış sırası dört rekat ilk sünnet, dört rekat farz, iki rekat son sünnet ve üç rekat vitr şeklindedir.

Kadir Gecesi'nde Ayasofya'da Kur'an, ezan ve tekbirler yükselecek

Kadir Gecesi'nde Ayasofya'da Kur'an, ezan ve tekbirler yükselecek

Erdoğan'ın iftar yemeğine ünlüler akın etti!

Erdoğan'ın iftar yemeğine ünlüler akın etti!

Ramazan'da ceviz tüketmenin faydaları

Ramazan'da ceviz tüketmenin faydaları

Mide yanmasına birebir çözüm: Siyah sarımsak

Mide yanmasına birebir çözüm: Siyah sarımsak

Namaz Haberleri