28 Şubat 2021 Pazar / 16 Recep 1442
Gece modu

Kapadokya'ya 'Balon Kontrol Kulesi' kuruluyor

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, 'Kapadokya'da balon sayısının artmasından dolayı balon trafiğinin izlenerek uçuşların düzenlenmesi amacıyla bölgeye Hava Trafik Kontrol Kulesi kurulacak' dedi.

28 Aralık 2013 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Aralık 2013 Cumartesi 14:42
Ceylan, Kapadokya Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede faaliyet gösteren sıcak hava balon işletmeleri ile bu işletmelerin filolarında kayıtlı balon sayısının hızla artmasıyla, Kapadokya'da hava trafiğinin önem kazandığını söyledi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce, Eylül ayında eğitim kurumları ve sektör temsilcilerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Balonculuk
Komisyonu’nun, sektör ve devlet iş birliğine örnek oluşturacak çalışmalar yürüttüğünü belirten Ceylan, "Valilik öncülüğünde oluşturulan Nevşehir Bölgesi Sıcak Hava Balonculuğu Komisyonunda yerel paydaşlarla, balon uçuşlarına getirilecek yeni düzenlenmeler konusunda bir dizi toplantı gerçekleştirildi" diye konuştu.

Ceylan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün, Kapadokya bölgesindeki balon uçuş sayısını kısıtlayan slot (sıra/zaman) uygulamasını başlattığını belirterek, "Bu uygulamayla Kapadokya bölgesinde aynı anda havada bulunan balon sayısı 100 ile sınırlandırıldı. Dünyanın en yoğun ticari balon uçuş faaliyetlerinin yürütüldüğü Kapadokya bölgesinde bir temsilcilik açıldı" dedi.

"Kule, Ortahisar'da kurulacak"

Vali Ceylan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Yaklaşık iki yıldır Balonculuk Komisyonu çalışmalarına başkanlık ve ev sahipliği yapan, dünyada ilk balon pilotluğu ön lisans eğitimi müfredatını geliştiren Kapadokya Meslek Yüksekokulu, 28 Haziran'da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından balon slot uygulamasını gerçekleştirmek üzere görevlendirildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Kapadokya bölgesindeki balon trafiğini izlemek ve uçuşları düzenlemek amacıyla Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesine Hava Trafik Kontrol Kulesi kuracak."