06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Ankara’da Ahilik Coşkusu

Hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftası, bu 18-24 Eylül 2017 tarihleri arasında kutlanıyor.

23 Eylül 2017 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi 07:00

30. kez düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları; her yıl olduğu gibi yoğun bir katılımla Ulus Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner’in Ulus Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na Çelenk koyması ile 30. Ahilik Haftası Kutlamaları başladı. Törende açılış konuşması yapan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası’nın çeşitli etkinliklerle kutlandığını söyledi. Başkan Yiğiner  “Ahiliğin temeli 13. yüzyılda Ahi Evran-ı Veli hazretleri tarafından atılmıştır. Ahilik kültürü ve felsefesi, asırlardır esnaf ve sanatkara ilham kaynağı olmuştur. Ahilik ticarette, sanatta ve meslekte doğruluğu, dürüstlüğü, en önemlisi güzel ahlakı hakim kılmış, İslami değerleri benimsemiş Türk esnaf ve sanatkarının örgütlenme biçimidir. Ahilikte olmazsa olmaz helal kazançtır” diye konuştu. 

KALFA VE ÇIRAĞA PLAKET

İl Ahilik Kutlama Komitesi tarafından İlin Ahisi seçilen 79 yaşındaki kundura ustası Nurettin Cebeci’ye Vali Yardımcısı Abdulhamit Erguvan tarafından plaket ve sertifika takdim edildi. ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner de yılın kalfası ayakkabıcı Eray Salur’a plaket ve sertifika takdiminde bulundu. Son olarak yılın çırağı mobilya-döşemecisi Serhat Kılıç’a da plaket ve sertifikasını Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer takdim etti.