03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Ankara’ya dev bir kampüs

EMSİAD Başkan Yardımcısı Sabahoğlu, Ankara’nın üniversite avantajının önümüzdeki süreçte ön plana çıkacağını belirterek, “Bilgi, yenilik ve teknoloji üretiminin en önemli ayağı olan üniversiteleri iş dünyasının gelişmesine katmalıyız” dedi.

23 Eylül 2017 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi 07:00

Elektrik Malzemeleri Üreticileri Derneği (EMSİAD) Başkan Yardımcısı Şeyhmuz Sabahoğlu, “Ankara’nın üniversite avantajı önümüzdeki süreçte daha çok ön plana çıkacak” dedi.

Sabahoğlu, “Ankara 11 vakıf, 7 devlet üniversitesiyle dev bir kampüs. Ankara, üniversitelerin iş dünyasına daha aktif katılması, bilgi ve pratik arasındaki şeffaf duvarların kaldırılması için en uygun kent” diye konuştu.
EMSİAD Başkan Yardımcısı Şeyhmuz Sabahoğlu, iş dünyası ve üniversiteler arası işbirliğinin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Ankara’da bulunan üniversitelerin iş dünyasına daha aktif katılmasının üretimden, mal ve hizmet kalitesine kadar ekonominin birçok alanına kalite getireceğini vurgulayan Sabahoğlu şunları söyledi:

“Üniversitelerin, bilgi üretiminin ve sahip olduğu birikimin iş dünyasına aktarılması çok önemli. Üniversitelerin bilgi üretimi, araştırma ve geliştirme yeteneği, akademisyenlerin yetkinlik ve birikimleri, iş dünyasının sorunlarının çözümü ve işletmelerin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır. İçinde olduğumuz “Bilgi Çağı” ülkelerin refah düzeyi ve kalkınma hızını belirleyen en önemli unsur oldu. Bilgi, yenilik ve teknoloji üretiminin en önemli ayağı olan üniversiteleri iş dünyamızın gelişmesine katmalıyız. Ayrıca iş dünyasının bu yaklaşımı öğrenci ve üniversiteler için de fırsat yaratacaktır.”

NİTELİKLİ ELEMANLAR BURADAN YETİŞECEK

Sabahoğlu, yapılacak işbirliğiyle, üniversitelerin kendilerine yeni fonlar sağlayabileceğini, şirket ve öğrencilerin birbirini daha iyi tanıyabileceğini savundu. Sabahoğlu,, “Şirketler ise üniversitelerin bilgi birikiminden faydalanarak uluslararası pazarda rekabet üstünlüğü, iş gücünde arzu ettiği nitelikli elemanlara kavuşacaktır” diye konuştu.
Sabahoğlu,, Dernek olarak üniversite ve iş dünyası işbirliğine büyük önem verdiklerini kaydetti. Sabahoğlu şöyle devam etti: “EMSİAD olarak istihdam, üretkenlik ve toplumsal bütünlüğü arttırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Ankara 11 vakıf, 7 devlet üniversitesiyle bu işbirliğinin lokomotifi olacaktır. Arkasına bu büyük gücü alan Ankara ekonomisi Türk ekonomisi içinde önemli bir atılımı gerçekleştirecektir. Bilgi çağımızın en büyük gücü. Üniversitelerimizin Ankara sanayisine, ekonomisine bu bilgi birikimi çok olumlu katkı verecektir. Üniversiteler artık çağın ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Bu şekillenmenin ana hücresi ise üretim bandına olan katkı. Ankara bu avantajını kullanırsa dünyanın sayılı ekonomik merkezlerinden birisi olacaktır.”