03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Yeni CSO binası 2019’da bitecek

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, inşaatı devam eden 154 bin metrekare üzerine kurulu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) konser salonu ve koro çalışma binalarının Mart 2019’a kadar bitirilmesini istedi.

23 Eylül 2017 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi 07:00
Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, inşaatı devam eden CSO konser salonu ve koro çalışma binalarının Mart 2019’a kadar yetiştirilmesi talimatı verdi.
 
Bakan Kurtulmuş Yunus Emre Enstitüsünün başkentteki merkez binasını, Bakanlığın Ulus’taki tarihi binasını ve CSO’nun yeni bina inşaatını gezdi. Kurtulmuş, ilk olarak 43 ülkede 54 kültür merkezi ve 422 personelle hizmet veren Yunus Emre Enstitüsünün merkez binasına giderek, Türkçe yaz okullarıyla 80 ülkeden 2 bin 755 öğrenciye eğitim veren ve son 8 yılda yaklaşık 100 bin kursiyere Türkçe öğreten enstitünün çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Kurtulmuş, dünyanın dört bir yanında Türkçeyi ve Türk kültürünü tanıtan enstitülerin kültürel diplomasinin öncü kurumu haline getirileceğini söyledi
İ
YENİ CSO KONSER SALONU 
 
Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in “şal vazo” takdim ettiği Kurtulmuş’a ziyaretinde Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile Bakanlık Müsteşarı Ömer Arısoy eşlik etti. Kurtulmuş, Yunus Emre Enstitüsünü ziyaretinin ardından Bakanlığın restorasyon çalışmaları tamamlanan, teşhir ve tanzim çalışmaları ise devam eden Ulus’taki tarihi binasında incelemelerde bulundu. CSO’nun uzun süredir devam eden yeni bina inşaatında da incelemelerde bulunan Kurtulmuş, giriş kısmına Ankara’nın en büyük meydanının da inşa edileceği 154 bin m2 üzerine kurulu konser salonu ve çalışma binalarının Mart 2019’a kadar yetiştirilmesi talimatını verdi.   
 
Ankara’nın sanat yaşamına kazandırılacak yeni merkezde 500 kişilik küçük, 2 bin kişilik büyük salonla 800 kişilik kafeterya, kapalı otopark, koro ve sanatçı çalışma binaları ve VİP salon yer alacak.