05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Pembe trambüs yollarda

Mayatya İnönü Üniversitesi’nde öğrenim gören bir grup kız öğrencinin yalnızca kadınların kullanması için talep ettiği pembe trambüsler kentte hizmete girdi. Günde 8 sefer yapacak olan pembe trambüsler kadınların beğenisini toplarken, araca binmeye çalışan erkekler içeri alınmadı.

23 Eylül 2017 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi 07:00

Malatya’da Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın talimatıyla kadınlara özel hazırlanan ve çevresi papatyalarla süslenen pembe renkli trambüslerin şoförlüğünü de kadınlar yapıyor. Okulların açılmasıyla hizmet vermeye başlayan pembe trambüslerde ilginç durumlar da yaşandı. Trambüse binen bazı erkek yolcular, kadın sürücünün “Bu trambüs sadece bayanlara özel” uyarısı üzerine araçtan inmek zorunda kaldı. Bunun üzerine erkekler, kırmızı ve gri renkli trambüsleri bekledi.  

KIZLAR BEŞ DAKİKADA ÜNİVERSİTEDE

Duraklarda bekleyen kadınlar ise papatyalarla süslenmiş pembe renkli trambüse bindi. Bazı kadınlar uygulamadan memnun kalırken, kimisi de ‘Ayrımcılık yapılıyor’ diyerek eleştirdi. Bir kadın yolcu “Bayanlar rahat edecek. Rahat rahat gidip geleceğiz, güzel oldu” diyerek yeni uygulamadan memnuniyetini dile getirirken, başka bir kadın yolcu da “Sanki ayrım yapılmış gibi. Tamam pembe trambüslere biz bineceğiz ama diğerlerine binince nasıl karşılanacağız? Güzel ama eksikleri de vardır” diyerek eleştirilerde bulundu. Emekli İbrahim Dolambay, uygulamayı yerinde bularak, “Türkiye’de olması lazım. Öğrenciler tertemiz üniversiteye gidiyor. Zaten 5-10 dakikada bir üniversiteye trambüsler var, sıkıntı yok” dedi.Esnaf Yaşar Güven de kadınlara trambüs uygulamasının güzel olduğunu söyledi.  Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İnönü Üniversitesi’nde öğrenim gören kız öğrencilerin yoğun talepleri doğrultusunda pembe trambüslerin hizmete girdiği, iki trambüsün günde sekiz sefer yapacağı belirtildi. MOTAŞ, Malatya Şehit Hamit Fendoğlu Şehirlerarası Otobüs Terminali (MAŞTİ) - İnönü Üniversitesi hattında çalışan trambüslere ek olarak kadınlara özel pembe trambüslerin de seferlere katıldığı belirtildi. Pembe trambüslerin her gün 07.00-17.00 saatler arasında 8 sefer yapacağı kaydedildi.