09 Mart 2021 Salı / 25 Recep 1442
Gece modu

119 kişiyi taşıyan uçak düştü

Cezayir, 119 kişiyi taşıyan uçağın düştüğünü bildirdi.

AA24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 15:54
En son Mali'nin Gao şehri üzerinde sinyal alınan uçakta 7'si mürettebat 119 kişi bulunduğu belirtiliyor.
 
Burkina Faso-Cezayir seferi sırasında irtibatı kopan uçağı bulmak için arama faaliyetlerinin devam ettiği bildirildi.
 
Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cezayir askeri uçakları ile Mali'de görev yapan Fransız uçaklarının irtibatı kopan yolcu uçağını arama faaliyetleri devam ediyor. Uçağın, Mali ve Nijer sınırlarındaki çölde arandığı ifade edildi.
 
Cezayir makamlarının, uçağın Burkina Faso hava sahasından çıktıktan sonra kaybolması dolayısıyla sınır komşuları Mali ve Nijer hükümetinden kendilerine kolaylık sağlanmasını istediği belirtildi.
 
Cezayir Hava Yolları, tarafından yapılan yazılı açıklamada, uçaktan en son Mali'nin Gao şehri üzerinde sinyal alındığı kaydedildi. Açıklamada, "Uçakta 7'si mürettebat 119 kişi vardı. Mürettebatın hepsi İspanyol. Uçak, İspanyol Swiftair şirketinden kiralandı" denildi.
 
Cezayir Başbakanı Abdulmalik Sellal, basına yaptığı açıklamada, arama faaliyetlerinin kolaylaştırılması için bölge ülkeleriyle iletişime geçildiğini belirtti. Sellal, uçağın yolcularının çeşitli ülke vatandaşlarından oluştuğunu söyledi.
 
Cezayir Hava Yolları, Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou’dan havalanan 5 bin 17 sefer sayılı uçak ile kalktıktan 50 dakika sonra irtibatın koptuğunu açıklamıştı.
 
Uçakta 51 Fransız vatandaşı olduğu bildirildi
 
Burkina Faso-Cezayir seferi sırasında irtibat kesilen uçakta 51 Fransız vatandaşı olduğu bildirildi.
 
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, içinde Fransız vatandaşlarının da olduğu uçakla ilgili basın toplantısı düzenledi.
 
Fabius, uçağın büyük ihtimalle Mali'nin Gao bölgesi açıklarına düşmüş olduğunu tahmin ettiklerini belirterek "Burkina Faso makamları uçakta 51 Fransız vatandaşının olduğu bilgisini verdi. Düştüğü tahmin edilen uçağı arama çalışmaları Gao açıklarında yoğunlaşmış durumda" dedi.
 
Fabius, uçakta  7'si mürettebat 119 kişinin olduğunu kaydetti.
 
Cezayir Hava Yolları, Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou’dan havalanan 5 bin 17 sefer sayılı uçak ile kalktıktan 50 dakika sonra irtibatın koptuğunu açıklamıştı.
 
Cezayir Hava Yolları tarafından yapılan yazılı açıklamada ise en son Mali'nin Gao şehri üzerinde sinyal alınan uçakta 7'si İspanyol mürettebat, 119 kişinin bulunduğunu belirtilmişti.

 
BİR HAFTADA 3'ÜNCÜ UÇAK VAKASI
 
Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Malezya Havayolları'na ait uçak 17 Temmuz'da 'bir füzenin isabet etmesi sonucu' Ukrayna-Rusya sınırında düşmüş, uçakta bulunan 298 kişi hayatını kaybetmişti.
 
Dün de Tayvan'da 54 yolcu ve 4 mürettebatıyla Transasia Havayolları'na ait GE222 sefer sayılı ATR72-500 tipi yolcu uçağı düşmüş, kazada 48 kişi ölmüş 10 kişi kurtulmuştu.

Ayrıntılar geliyor...