25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

26 kişinin hayatını kaybettiği Ukrayna'daki uçak kazası kameralara böyle yansıdı

Ukrayna'daki askeri uçağın düşmesi sonucunda 26 kişi hayatını kaybetti. Kaza anı kameralara yansırken ülke genelinde ulusal yas ilan edildi.

DHA26 Eylül 2020 Cumartesi 15:23 - Güncelleme: 26 Eylül 2020 Cumartesi 16:12

Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamada, Harkiv ilinde Ukrayna ordusuna ait AN-26 tipi uçağın düştüğü kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. Uçağın Çugiyev ilçesi yakınlarında dün akşam iniş hazırlığı yaptığı sırada düştüğü, kazada 26 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Uçağın düşme anı ise saniye saniye görüntülendi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, olay yerinde yaptığı açıklamada, kazada hayatını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine yardım edileceğini söyledi.Zelenskiy, medyada konuya ilişkin pek çok iddia olduğunu söyleyerek, "Bu büyük bir trajedi, çocuklarımız öldü. İnceleme komisyonunun resmi sonucunu bekleyelim." dedi. 

ÜLKEDE YAS İLAN EDİLDİ

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov ve Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran da bölgeye geldi.Kazayı araştırmak için Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Uruskiy başkanlığında bir devlet komisyonu kuruldu. Kaza sebebiyle ülkede bugün yas ilan edildi.

UÇAK KAZASI

Ukrayna'nın Harkov bölgesinde dün içinde 27 kişi olan AN-26 tipi askeri uçağın düşmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ise ağır yaralandığı bildirilmişti. Hayatta kalan 2 kişinin uçak düşmeden önce kısa mesafede uçaktan atladıkları açıklanmıştı. Eğitim uçuşu yaptığı aktarılan uçakta, mürettebat ve Harkov Hava Gücü Üniversitesi öğrencilerinin olduğu belirtilmişti.