19 Mayıs 2022 Perşembe / 18 Sevval 1443

ABD'den İsrail'e 'bağlılık' mesajı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sulllivan, İsrailli mevkidaşı Meir Ben-Shabbat ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'in güvenliğine 'sarsılmaz' bir şekilde bağlı olduğunu belirtti.

AA24 Ocak 2021 Pazar 17:41 - Güncelleme:

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, yaptığı yazılı açıklamada, Sullivan ve Ben-Shabbat'ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Açıklamada, "Sayın Sullivan, Başkan Biden’ın İsrail’in güvenliğine sarsılmaz bir şekilde bağlılığını bir kez daha ifade etti." ifadelerine yer verilerek, Sullivan’ın aynı zamanda Ben-Shabbat'ın iki ülke ilişkilerine katkılarından da övgüyle söz ettiği aktarıldı.

Sullivan ve Ben-Shabbat'ın gelecek aylarda ortaklığı genişletme imkanlarını da görüştüklerine dikkati çekilen açıklamada, İsrail'in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Sudan ve Fas ile vardığı normalleşme anlaşmalarına da katkılar yapılmasının değerlendirildiği aktarıldı.

Açıklamada, "Sullivan, ABD’nin İsrail ile tüm bölgesel güvenlik konularında yakın iletişim halinde olacağını teyit etti. Aynı zamanda, Sullivan, önemli müzakerelere devam edilmesi için yakın zamanda bir stratejik diyalog başlatılması davetinde bulundu." bilgisi paylaşıldı.