26 Ocak 2022 Çarşamba / 16 CemaziyelAhir 1443

ABD'nin karanlık yüzü! İnsanlık zulmüne tam 540 milyon dolar harcandı

ABD'de yayımlanan bir raporda Guantanamo hapishanesinde tutulan mahkumların yıllık maliyetinin 540 milyon dolar olduğu belirtildi. Söz konusu raporda, 11 Eylül'den sonra ABD'nin yasa dışı transferleri, gizli tutuklamaları ve işkencelerin ele alındığı belirtildi.

AA10 Ocak 2022 Pazartesi 21:45 - Güncelleme: 11 Ocak 2022 Salı 02:13

Rhode Island eyaletinde bulunan Brown Üniversitesi Watson Uluslararası ve Halkla İlişkiler Enstitüsü, 11 Eylül saldırıları sonrasında yapılan yasa dışı gözaltılar ve işkenceler konusunda rapor yayımladı.

" 'Karanlık Taraf'ın Mirası: 9/11 Sonrası ABD'deki Yasa Dışı Gözaltı ve Soruşturmaların Maliyeti" adlı raporda, ABD vatandaşlarının vergilerinden Guantanamo'daki tutuklular için her yıl 540 milyon dolar harcandığına dikkat çekildi.

Raporda, 11 Eylül'den sonra ABD'nin yasa dışı transferleri, gizli tutuklamaları ve işkencelerin ele alındığı belirtilerek "Mağdurların ve şüphelilerin haklarına, ABD vergi mükelleflerine, ABD'nin dünya çapındaki ahlaki otoritesine ve herkes için evrensel insan hakları korumasını tehlikeye atarak sürdürdüğü terörle mücadele çabalarının muazzam maliyetleri değerlendiriliyor." ifadesine yer verildi.

Raporda, "Bugün ABD, yurt dışındaki yasa dışı uygulamaları kınasa bile, diğer ülkeleri bunları dizginlemeye zorlayabilecek ahlaki otoriteyi kaybetmiş görünüyor." yorumu yapıldı.

- GÖZALTI MERKEZLERİNDE, ARALARINDA ÇOCUKLARIN DA BULUNDUĞU BİNLERCE MÜSLÜMAN TUTULDU

Raporda, ABD ordusunun Afganistan, Irak, Guantanamo Bay başta olmak üzere dünyadaki gözaltı merkezlerinde, aralarında çocukların da bulunduğu binlerce Müslüman'ı tuttuğu kaydedildi.

20 yıldır açık tutulan ve 800 kişiye yakın kişinin terör şüphelisi olarak sorgulandığı Guantanamo tutukevinde hala 39 tutuklunun bulunduğu hatırlatılan raporda, bunlardan 27'si hakkındaki yargı sürecinin henüz başlamadığına işaret edildi.

Raporda, CIA tarafından dünya genelinde oluşturulan gizli merkezlerde en az 119 yabancı Müslüman'ın gizlice gözaltına aldığı ve en az 39'una işkence yapıldığı bir sistem oluşturulduğu ve şu ana kadar hiçbir ABD yetkilisinin CIA işkencelerinden dolayı sorumlu tutulmadığı vurgulandı.

Söz konusu rapor, İnsan Hakları İzleme Örgütünün internet sitesinde de yayımlandı.

  • Guantanamo
  • Brown Üniversitesi