18 Mayıs 2022 Çarşamba / 17 Sevval 1443

Afrika Birliği'nden acil ateşkes çağrısı

Afrika Birliği'nin (AfB), Rusya ve Ukrayna'ya acil ateşkes çağrısı yaptığı bildirildi.

AA24 Şubat 2022 Perşembe 20:44 - Güncelleme:

Afrika Birliği'nin (AfB), Rusya ve Ukrayna'ya acil ateşkes çağrısı yaptığı bildirildi.

AfB tarafından Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi sonrası yazılı açıklama yapıldı.

AfB Dönem Başkanı ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat'ın Ukrayna'da oluşturulan çok ciddi ve tehlikeli duruma karşı oldukça endişeli olduklarını dile getirdikleri belirtilen açıklamada ateşkes çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu ve herhangi bir bölgesel ya da küresel aktör uluslararası hukuka, Ukrayna'nın ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duymalı." ifadesi kullanıldı.

- DONBAS KRİZİ VE RUSYA'NIN ASKERİ MÜDAHALESİ

Ukrayna'da 2014'teki Meydan olaylarının ardından, Batı yanlısı bir hükûmet yönetime geldi ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkeden kaçtı. Rusya, Kırım'ı yasa dışı ilhak etti. Ukrayna'da Rus etnik kökene sahip nüfusun yoğun olarak yaşadığı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçılar sözde yönetimler ilan etti. Rusya'nın desteklediği ayrılıkçı güçlerle Ukrayna ordusu arasında kanlı çatışmalar yaşandı. Batılı güçlerin Moskova nezdinde devreye girmesiyle 2014 ve 2015'te Minsk Anlaşmaları imzalandı. Ancak ateşkes ihlalleri sürdü. Şubat itibarıyla çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna sınırında on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya'nın işgale hazırlandığını yinelerken Rusya bunu reddetti. Batılı ülkeler Rusya'yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken Moskova yönetimi, Donbas'taki ayrılıkçı yönetimleri tanıdı ve 24 Şubat'ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Rus lider Vladimir Putin, amaçlarının "Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna'yı Nazizm'den ve militarizmden arındırmak" olduğunu savunarak Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yaptı.