26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

Almanya'daki Türk taksicilerden Arakanlı Müslümanlara yardım

Almanya'daki Türk taksiciler, Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve fanatik Budistlerin saldırılarının hedefi olan Arakanlı Müslümanlar için topladıkları 7 bin avroyu ihtiyaç sahiplerine gönderdi.

AA27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 18:30

Almanya'nın Köln kentindeki Türk taksiciler, Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve fanatik Budistlerin saldırılarının hedefi olan Arakanlı Müslümanlar için topladıkları 7 bin avroyu ihtiyaç sahiplerine gönderdi.

Taksiciler topladıkları yardımı, Ziraat Bankası Köln Şubesinden Türk Kızılayının bağış hesabına yatırdı.

Taksici İlhan Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Arakanlı Müslümanlara yönelik zulme başta Batılı ülkeler olmak üzere tüm dünyanın seyirci kaldığını, sadece Türkiye'nin Arakan'daki mazlumlara sahip çıktığını söyledi.

Kılıç, "Taksiciler olarak bu tür insani durumlara çok duyarlıyız. Daha önce Van depreminde, Soma'daki maden kazasında da taksici esnafı olarak elimizden geldiğince yardımda bulunduk. Herkesten aynı duyarlılığı göstermesini bekliyoruz." dedi.

Arakanlı Müslümanlara yönelik en büyük desteği her zaman olduğu gibi yine Türkiye'nin yaptığını dile getiren Kılıç, "Allah başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere yardımcı olan herkesten razı olsun. Biz de bu yardımlardan ilham aldık, umarız bu yardımlar artarak devam eder. İnsanlar maalesef yeterince duyarlı değil. İnsanların kendilerini oradakilerin yerine koyması lazım. Bu durumda duyarlı olmamak insanlığa yakışmaz. Türk veya Müslüman olsun herkesi elinden geldiğince bu insanlara yardım etmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Köln'de 25 yıldır taksicilik yapan Serdar Duman da 3 hafta içerisinde 160 kişiden yardım topladıklarını söyleyerek, "Yardım kampanyasında bizim de tuzumuz olsun istedik. Kampanyaya katılan herkese teşekkür ediyoruz." diye konuştu.