01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Avrupa Polis Teşkilatından siber saldırı raporu

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) Müdürü Rob Wainwright, tüm dünyayı tehdit eden siber saldırıların başka bir boyut kazandığını bildirdi.

AA27 Eylül 2017 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 22:09

Europol Müdürü Wainwright yaptığı yazılı açıklamada, teşkilatın hazırladığı 2017 Organize Siber Suç Örgütleri Raporuna göre, bu yıl dünya genelinde milyonlarca kişiye zarar veren "WannaCry" gibi kötü amaçlı yazılımların etkilerinin siber saldırı tehditlerini başka bir boyuta taşıdığını belirtti.

Wainwright açıklamasında, "Europol ve diğer polis teşkilatlarının büyük önlemler almalarına rağmen bankaların ve büyük şirketlerin daha önce görülmemiş bir siber saldırıya maruz kalması, alınan önlemlerin yetersiz olduğunu gösteriyor." ifadesine yer vererek, hükümetlerin bu konuyla mücadeleye daha çok kaynak ayırması gerektiğini vurguladı.

Geçen mayıs ayında, dünya çapında bilgisayar ağlarını etkileyerek çok sayıda ülkede kurumsal hizmetleri felç eden WannaCry yazılımı, bulaştıktan sonra kilitlediği bilgisayarlara bir mesaj gönderiyor ve talep edilen bedelin ödenmemesi halinde tüm verileri silmekle tehdit ediyordu.