24 Nisan 2024 Çarşamba / 16 Sevval 1445

Avrupa'da sınıf geçmek için Hıristiyanlık dersi şart!

AİHM'in Türkiye ile ilgili zorunlu din dersinin kaldırılması kararı dini eğitim tartışması da başlattı. Birçok Avrupa ülkesinde Hıristiyanlık Bilgisi dersi zorunlu olarak verilirken, bazı ülkelerde sınıf geçmede dahi esas alındığı belirlendi.

20 Eylül 2014 Cumartesi 07:00 - Güncelleme:
Avrupa'da sınıf geçmek için Hıristiyanlık dersi şart!
AİHM’in Türkiye’de zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nin dersinin kaldırılmasına yönelik kararı, din eğitimi tartışmalarını da beraberinde getirdi. 
 
Başbakan Davutoğlu, karara tepkisini bazı Avrupa ülkelerinde öğrencilerin uygulamalı din dersi için kiliselere götürülürken Türkiye’de verilen zorunlu dersin “dini bir baskı aracı” gibi gösterilemeyeceğini belirterek gösterdi.
 
Cumhuriyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın’ın hazırladığı “Avrupa Birliği Ülkelerinde Din Öğretimi” çalışması da Başbakan Davutoğlu’nun haklılığını ortaya koydu.  
 
DİNİ EĞİTİMDE KİLİSELER SÖZ SAHİBİ
 
Almanya: Anayasa’ya göre, din dersi, kamu okullarında okutulan düzenli derslerden biri ve sınıf geçmeye etkisi var. Devlet tüm giderleri karşılamak durumunda. Din dersine katılmayan öğrenciler i ahlâk dersi almak zorunda. Ana okullarının büyük bölümü kiliselere ait.
 
Avusturya: Din ya da ahlâk dersi zorunlu. Dinî cemaatlerin atadığı görevlilerce verilen derslerin ücretini devlet ödüyor. 
 
Belçika: Öğrenci haftada en az 2 saat olmak üzere Din ya da Ahlâk (Moral) dersini seçmek zorunda. Din derslerin programlarını ilgili dinin temsilcileri, ahlâk dersinin programını ise Eğitim Bakanlığı yapıyor.
 
Danimarka: Din dersi ilköğretim okullarının 1-9. sınıflarında “Hristiyanlık Bilgisi”, 10 sınıfta ve liselerde “Din Bilgisi” adı altında okutuluyor.
 
Fransa: Kilise okulları devlet yardımı alırken, kiliseler dinî kurslar düzenliyor.
 
Hollanda: Dinî kurumlar özel okul açmış. Müslümanların da okulları mevcut. Haftada iki saat din dersi zorunlu. Devlet okullarında din dersleri seçmeli ve mezhebe göre veriliyor.
 
Finlandiya: Öğrenci din dersi veya ahlâk (etik) derslerinden birini seçmek zorunda.
 
İngiltere: Din dersleri devlet okullarında düzenli dersler arasında yer alıyor. Okullarda güne toplu dua ile başlamak yasal emir. Veliler, isterlerse çocukları muaf tutulabiliyor.
 
İspanya: Devlet okulları din dersi vermek zorunda. İstemeyenler ahlâk ve din kültürü dersi okuyor. Mezhebe dayalı olan din derslerinin programlarını ilgili kilise yapıyor.
 
İsveç: Devlet okullarında haftada iki saat, “Din Bilgisi” dersi zorunlu olarak okutuluyor. Her dinle ilgili bilgiler, kendi mensupları (öğretmenleri) tarafından sırayla öğretiliyor.
 
İtalya: Din dersi mecburi. Dersleri kontrol etmek ve öğretmen atamak Katolik Kilisesi’nin elinde. 
 
Norveç: “Hristiyan Kültürü ve Din ve Ahlâk Eğitimi” dersi tüm öğrencilere zorunlu.
 
Yunanistan: Ortodoks mezhebi ağırlıklı din eğitimi anaokullarından başlıyor. Din zorunlu dersler arasında. Müslüman okullarında da İslâm din dersleri okutuluyor.