01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Ban hedef gösterdi, israil okulu vurdu

BM Genel Sekreteri Ban, önceki gün, 'BM okullarında silah depolanıyor' dedi. İsrail vurdu. En az 15 Gazzeli şehit oldu.

25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 10:33
İsrail'in Gazze’de uyguladığı soykırımda ölü sayısı 800’e yaklaşırken sonunda beklenen oldu ve İsrail ordusu çoğu kadın ve çocuk Gazzeli masum sivillerin sığındığı BM’ye bağlı okulu da vurdu.
 
 
Çocuk öldüren, Gazze’yi yerle bir eden İsrail bütün insani değerleri ayaklar altına alarak masum sivillerin sığındığı BM’ye bağlı okulu bile vurdu. En az 15 Gazzeli şehit olurken çölün ortasında Filistinlilere uygulanan işkencenin fotoğrafları da yayınlandı.
 
 
TOPLANTIDA HEDEF GÖSTERDİ
 
 
Gazze'nin kuzey doğusundaki Beyt Hanun'da evlerini terk eden sivillerin sığındığı okul tank ateşiyle vuruldu. Saldırıda en az 15 Gazzeli şehit olurken 200’den fazla kişi de yaralandı. 
 
 
Bu, Hamas’ın roket depoladığı iddiasıyla İsrail’in vurduğu dördüncü BM kuruluşu oldu. Saldırının önceki gün BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Tel Aviv’de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenlemesinin ardından gelmesi dikkat çekti.  Ban toplantıda “BM okullarına silah depolayanlar hem okulları potansiyel askeri hedef haline getiriyor hem de binada çalışan BM personelinin ve oraya sığınanların hayatını tehlikeye atıyor” demişti. BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’ndan Robert Turner, İsrail güçlerinin vurmadan önce hiçbir uyarı da bulunmadığını ifade etti. 
 
 
Gazze'nin Guantanamosu 
 
 
İsrail merkezli Walla adlı sitede İsrail askerleri tarafından Gazze’de esir alınan Filistinlilerin görüntüleri yayınlandı. Görüntülerde İsrail askerinin çölün ortasında bazıları çocuk yaştaki Filistinlileri çıplak vaziyette namlunun ucunda beklettiği görülüyor. Fotoğraflardaki Filistinlilerin akıbeti bilinmiyor. 
 
 
Tel Aviv'in 'hava'sı söndü 
 
 
Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları dün İsrail'in başkenti Tel Aviv'de bulunan Ben Gurion Havalimanı'nı, "M75 füzeleri"yle vurduğunu duyurdu. Önceki günden bu yana ise Ben Gurion Havalimanı'na "güvenlik riski" nedeniyle toplam 244 seferden 144'ü yapılmadı. Buna ABD uçakları da dahildi. Nitekim Obama yönetimi güvenlik nedeniyle Tel Aviv’e uçuşları durdurduğunu açıkladı. Ancak bu karar ABD’deki İsrail lobisini ayağa kaldırdı. Bir NeoCon, Obama'yı İsrail'e "ekonomik boykot" uygulamakla suçlarken, New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg, yasağa tepkisini Tel Aviv'e uçarak gösterdi.  Bunun üzerine ABD yasağı kaldırdı ancak birkaç saat sonra Hamas havalimanını vurduğunu açıkladı. ABD yönetimi eleştirileri reddederek, yasaklama kararının sadece Amerikan vatandaşlarının güvenliği gözetilerek alındığını belirtiyor. Ancak sonuç olarak uzmanların vardığı sonuç Hamas’ın bugüne kadar hiç olmadığı kadar İsrail’i zorladığı yönünde...
Kaynak: AKŞAM