21 Şubat 2024 Çarşamba / 12 Saban 1445

Barzani’ye referandum öncesi son teklif ya iptal ya savaş

Referandum sürecinde oylama gününe gelinirken, Tahran’dan bir heyet Erbil’e son teklifini iletti. Çatışmanın da seçenekler arasında yer aldığı iddia edilirken, Barzani bağımsızlık hakkında yapacağı son basın toplantısını ertelediğini duyurdu.

24 Eylül 2017 Pazar 07:00 - Güncelleme:
Barzani’ye referandum öncesi son teklif ya iptal ya savaş

Türkiye, Irak ve İran başta olmak üzere tüm bölge ülkelerinin tepkisini çeken Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu sürecinde son aşamaya gelindi. Mesud Barzani’yi defalarca uyaran üç ülke Erbil’e son teklifini yaptı. Savaş ve iptal seçeneklerinin yer aldığı teklif sonrası Barzani, referandum hakkında yapacağı basın toplantısını bugüne erteledi.

3 SEÇENEK SUNULDU

NRT’nin haberine göre, New York’ta Irak, İran ve Türkiye dışişleri bakanları arasında gerçekleştirilen toplantıda karara varıldığı üzere Tahran’dan yola çıkan bir heyet Erbil’e son teklifini ulaştırdı. İranlı yetkililerin IKBY’yi kontrol eden Mesud Barzani’nin KDP’si ile Celal Talabani’nin KYB’sinin ortak politbüro toplantısına katıldığını aktaran NRT, Erbil’e 3 maddeli bir teklif yapıldığını bildirdi. Buna göre Erbil yönetimine “Ya tartışmalı bölgelerde ve IKBY’de referandumu yapar ve savaşı kabul edersin”, “Referandumu sadece IKBY’de yaparsın”, “Oylamayı erteler-iptal edersin” seçenekleri sunuldu. 

KERKÜK’TE TOPLANTI

Haberde özellikle KYB’li siyasetçilerin bu mesaj ile birlikte telaşa kapıldığı ve süre istediği ifade edildi. KYB’ye yakın haber sitesi SNN de, Kerkük’teki parti yetkililerin diğer Kürt siyasetçilere ‘referandumu bölgede iptal etme’ teklifinde bulunduğunu iddia etti. Tartışmalı bölgelerden olan Kerkük için harekete geçen Iraklı parlamenterler ise Kerkük vilayet meclisini lağvetmeyi görüşeceklerini bildirildi. AA’ya konuşan Türkmen milletvekili Casım Muhammed Cafer, “Anayasaya bağlı kalmadığı için Kerkük vilayet meclisinin lağvedilmesi için 124 imza topladık” dedi.      

ERTELEME MESAJI

İranlı heyetin temasları sonrası referandum hakkında dün açıklama yapacağını duyuran IKBY Başkanı Barzani, basın toplantısını bugüne ertelediğini duyurdu. 

Reuters ise IKBY’den bir heyeti merkezi hükümetle görüşmek üzere Bağdat’a gittiğini bildirdi. KYB Başkanı Celal Talabani’nin oğlu Pavel ise sosyal medyadan, uluslar arası toplumun teklifini kabul ederek referandumun ertelendiğini duyurdu. Açıklama, KYB’nin resmi internet sitesi ve yerel medyada yer aldıktan bir müddet sonra yayından kaldırıldı.

Ertelenmeyecek

Öte yandan Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Bruno Aubert’i kabul eden Barzani’nin, Irak Federal Mahkemesinin ‘anayasaya aykırı’ kararı aldığı referandumun bu saatten sonra ertelenmesinin söz konusu olmadığını söylediği öğrenildi.

İİT’den Erbil’e uzlaşı önerisi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Irak Kürt Bölgesel Yönetimi›nin (IKBY) referandum kararından derin endişe duyulduğunu bildirdi ve referandumun iptal edilmesi çağrısı yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğu’nun da katıldığı New York’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Yıllık Eşgüdüm Toplantısı’nın ardından yapılan ortak açıklamada, “IKBY’ye Irak anayasasına aykırı olduğu ve mevcut terörle mücadele çabalarını olumsuz etkilediği için referandumu iptal etmesi çağrısı yapıyoruz” ifadesine yer verildi. Açıklamada, İİT’nin Irak’ta ulusal uzlaşı konferansı düzenlenmesi konusunda tüm taraflarla çalışmaya hazır olduğu ifade edildi.