04 Aralık 2020 Cuma / 18 RebiülAhir 1442
Gece modu

Belçika'da tespit edilen Kovid-19 vaka sayısı 65 bini geçti

Belçika'da tespit edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı son 24 saatte 352 artarak 65 bin 199'a yükseldi.

AA25 Temmuz 2020 Cumartesi 09:55 - Güncelleme: 25 Temmuz 2020 Cumartesi 09:55

Belçika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünden (Sciensano) yapılan açıklamada, ülkede Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 5 artarak 9 bin 817'ye ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, Belçika'da Kovid-19 vaka sayısının son 24 saatte 352 artarak 65 bin 199'a çıktığı, 28 kişinin ise hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Son 1 haftada günlük vaka sayısının ortalama 215'e yükseldiğine işaret edilen açıklamada, vaka sayısında son 7 günde yüzde 63'lük artış gözlemlendiği vurgulandı.

- ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİ TEKRAR TOPLANACAK

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyinin 31 Temmuz'da tekrar bir araya gelerek, Kovid-19'a ilişkin gelişmeleri değerlendireceği bildirildi.

Başbakan Sophie Wilmes, Fransızca yayın yapan Le Soir'a verdiği röportajda, durumu çok yakından takip etmeye devam ettiklerini, belediye başkanlarına verilen özel yetkilerin önemli olduğunu ifade etti.

Wilmes, ülke genelinde tecritten ziyade artan vaka sayılarına göre bölgesel kısıtlamaların tercih edileceğine işaret etti.

Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Erika Vlieghe ise hızla artan vakalar ışığında Konseyin günlük olarak toplanması gerektiğinin altını çizerek, "Tüm simülasyon ve modeller Belçika'da ikinci dalganın çok daha sert etki edeceğini gösteriyor." uyarısında bulundu.

- TEDBİRLER SIKILAŞTIRILDI

Belçika'da Kovid-19 vakalarının son haftalarda artması üzerine salgınla mücadele tedbirlerinin sıkılaştırılması kararlaştırıldı.

Başbakan Wilmes, Ulusal Güvenlik Konseyinin vakalardaki artış üzerine yaptığı toplantıda aldığı kararları duyurmuştu. Buna göre, daha önceki önlemlerin gevşetilmesinde beşinci aşamaya geçilmeyecek. Bunun yerine artan tedbirler kapsamında kamuya açık bazı alanlarda maske zorunluluğu getirilecek.

Bugün itibarıyla başlayacak uygulama çerçevesinde açık hava pazar yerleri ile halkın yoğun olarak alışveriş yaptığı cadde ve sokaklar gibi kamuya açık alanlarda maske takmak zorunlu olacak. Ayrıca, gece geç saatlere kadar açık kalabilen bazı dükkanlar bundan böyle saat 22.00'de kapanacak. Bunların dışında kafe ve restoranlara gidenlerden telefon numarası ve e-posta adreslerini vermeleri istenecek. Müşterilere ait bu bilgiler 14 gün boyunca saklanacak, daha sonra silinecek. Bu tür bilgilerin toplanması için kullanılacak bir standart form hazırlanacak.