09 Mart 2021 Salı / 25 Recep 1442
Gece modu

Beyrut'ta büyük patlama: Eski Bakan öldü!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un batısında Ayn el-Mıreyse bölgesindeki patlamada ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Ölenler arasında Lübnan eski Başbakanı Saad el-Hariri'nin siyasi danışmanı Muhammed Şatah'ın da olduğu bildirildi.

AA / DHA27 Aralık 2013 Cuma 07:00 - Güncelleme: 27 Aralık 2013 Cuma 10:13
Alınan bilgiye göre, Başbakan Necib Mikati'nin evinin de bulunduğu Göçmenler Bakanlığı yakınlarında, kamu binaları, oteller ve ticaret merkezlerinin yer aldığı bölgede bomba yüklü bir araç infilak etti. Şiddetli patlama sonucu ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Patlamada çok sayıda araç yanarken, etraftaki binalarda da ağır hasar meydana geldi. Lübnan sağlık ve itfaiye ekipleri patlamanın ardından olay yerine intikal ederek, yaralıları hastanelere kaldırdı.

- Hariri'nin sağ kolu öldü

Lübnan resmi haber ajansı NNA, olayda ölenler arasında Lübnan eski Başbakanı ve Müstakbel Hareketi Lideri Saad el-Hariri'nin siyasi danışmanı, eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah ve korumalarının da yer aldığını açıkladı. Şatah'ın cenazesinin Beyrut Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı bildirildi.

Öte yandan Başbakan Necib Mikati'nin patlamayla ilgili kriz masasını acil toplantıya çağırdığı öğrenildi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BEYRUT´TAKİ SALDIRIYI KINADI

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un merkezinde bu sabah saatlerinde meydana gelen ve eski Maliye Bakanı Mohammed Chatah'ı hedef alan suikastı şiddetle kınadı.

Sözkonusu terör saldırısının faillerinin bir an önce tespit edilerek adalet önüne çıkarılmasının istendiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Beyrut'un merkezinde bugün (27 Aralık) sabah saatlerinde meydana gelen ve eski Maliye Bakanı Mohammed Chatah'ı hedef alan suikasti şiddetle kınıyor; dost ve kardeş Lübnan halkına içten taziye dileklerimizi sunuyoruz. Bu alçakça saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Sözkonusu terör saldırısının faillerinin bir an önce tespit edilerek adalet önüne çıkarılmasını temenni ediyoruz.

Bölgenin içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemde, Lübnan toplumunda saygı ve sevgi gören, Türkiye-Lübnan ilişkilerine de katkıda bulunmuş kıymetli bir şahsiyetin hedef alındığı bu menfur eylemin esas olarak Lübnan'ın istikrarını ve bütünlüğünü hedef seçtiği aşikardır.

Hangi kesimden olursa olsun, Lübnan halkının bu oyuna gelmeyeceğine, sağduyulu ve itidalli bir tutum izleyerek, ülkenin birliğinin ve istikrarının korunmasından yana tutum alacağına inanıyoruz.

Türkiye, bu kritik dönemde de Lübnan'ın huzur, istikrar ve güvenliğinin devamı için Lübnan Devleti ve halkı ile dayanışma içerisinde olmayı sürdürmeye ve gereken desteği sağlamaya kararlıdır.

Sayın Bakanımız bugün telefonla görüştüğü Lübnan Başbakanı Necip Mikati ve eski Başbakanlardan Fuad Siniora'ya da taziye dileklerimiz ile bu duygu ve düşüncelerimizi aktarmıştır."