06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Bir tweet attı, hayatı alt üst oldu

Londra'dan Güney Afrika'ya giderken Twitter hesabından ırkçı bir şaka yapan Justine Sacco, 12 saatlik yolculuğun ardından uçaktan indiğinde, dünyanın dört yanından sert tepkiler alan biri haline geldi.

26 Aralık 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 26 Aralık 2013 Perşembe 08:23
Birçok kişi için eğlence, haber alma, fikir paylaşma ve arkadaşlarla iletişim kurma aracı olarak kullanılan sosyal medya, kimilerinin de hayatında geri döndürülemez izler bırakıyor. Uluslararası bir şirkette halkla ilişkiler direktörü olarak çalışan Justine Sacco, yazdığı bir tweet yüzünden dünyanın dört bir yanından yüz binlerce insanın tepkisini çekti, gazete ve televizyonlara haber oldu, işinden de kovuldu. İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Justine Sacco, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne yapacağı seyahati, mikroblog sitesi Twitter üzerinden, şakacı bir dille duyurmaya karar verdi. Twitter'a, "Afrika'ya gidiyorum. Umarım AIDS olmam. Şaka şaka. Zaten beyazım!" yazan Sacco, telefonunu kapattı ve uçağa bindi. Dünyanın 40 ülkesinde şubeleri bulunan IAC adlı uluslararası bir şirkette halka ilişkiler direktörlüğü yapan Sacco'nun tweeti ilk başlarda sadece birkaç kişinin eleştirisine hedef oldu. 200 takipçili Sacco'nun ırkçı içerikli yazısı paylaşıldıkça, aralarında ünlülerin de bulunduğu binlerce kişinin tepkisini çekti. Birkaç saat içinde, ünlülerden uluslararası sivil toplum kuruluşlarına kadar birçok hesap genç kadının özür dilemesini istedi.

UÇAKTAYKEN İŞTEN KOVULDU

Bu durum, uçakta olduğu için olayın farkında olmayan ve hiçbir açıklama yapamayan Sacco'nun çalıştığı firmanın da dikkatini çekti. Birkaç saat içinde dünyada en çok konuşulan konulardan biri haline gelen genç kadının yazdıklarını ve kamuoyu baskısını gören şirket yetkilileri Sacco'yu kovmaktan başka çare bulamadı. Yazılı açıklamasında, "Çalışanımızın yazdıkları şirketimizin görüş ve değerlerini kesinlikle yansıtmamaktadır. Bu durumu son derece ciddiye alıyoruz" ifadelerine yer veren IAC, Justine Sacco'yla yollarını ayırdıklarını duyurdu. Güney Afrika'nın en büyük şehri Cape Town'a inen Sacco telefonunu tekrar açtığında tam bir şok yaşadı. 12 saatlik uçuşu boyunca tatsız tweeti dünyanın dört bir tarafına ulaşmış, yüz binlerin tepkisini çekmiş hatta çalıştığı firma kendisini işten bile atmıştı. Yazdığı birkaç cümle yüzünden hayatının alt üst olduğunu gören kadın tweeti sildi. Facebook, Instagram gibi diğer sosyal medya hesaplarını da kapattı. Fakat Sacco için iş işten geçmişti. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yayın yapan bir gazeteye konuşan genç kadın, son derece üzgün olduğunu bildiren ve tüm dünyadan özür dileyen bir röportaj verse de işine ve sosyal medyaya geri dönemedi.