27 Mayıs 2022 Cuma / 26 Sevval 1443

BMGK'dan Husilere yönelik yeni karar

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Yemen'deki Husileri ilk kez 'terör örgütü' olarak tanımlarken, örgüte yönelik uluslararası silah ambargosu yaptırımlarını uzattı.

AA28 Şubat 2022 Pazartesi 23:53 - Güncelleme:

İngiltere'nin konseye sunduğu ilgili tasarı, 15 üyeden 11'inin oyu ile kabul edildi. İrlanda, Meksika, Brezilya ve Norveç oylamada çekimser kaldı.

Kabul edilen tasarı, üye devletlere "kara ve deniz yolları üzerinden silah ve bileşenlerinin kaçakçılığıyla mücadele çabalarını artırma" çağrısında bulunuyor ve tüm üye devletlerden bu tür aktarımları önlemek için yükümlülüklerini yerine getirmesi isteniyor.

- BMGK Husileri ilk kez "terör örgütü" olarak tanımladı

Öte yandan söz konusu tasarıda, Yemen'deki İran destekli Husiler, ilk kez BMGK tarafından "terör örgütü" olarak nitelendirildi.

Grubun Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine yönelik "terör saldırılarının" kınandığı açıklamada, bu saldırıların bir an önce durdurulması çağrısı yapıldı.

- Yemen'deki iç savaş

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede yaklaşık 7 yıldır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ise korkunç boyutlara ulaştı.