20 Temmuz 2024 Cumartesi / 14 Muharrem 1446

Borrell'den Srebrenitsa açıklaması: 29 yıl önce yaşanan soykırım, modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, 29 yıl önce yaşanan Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybedenleri anarak, o zaman yaşananların 'modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri' olduğunu belirtti.

AA10 Temmuz 2024 Çarşamba 14:34 - Güncelleme:
Borrell'den Srebrenitsa açıklaması: 29 yıl önce yaşanan soykırım, modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Srebrenitsa Soykırımı'nın 29. yılı dolayısıyla ortak yazılı açıklama yaptı.

Srebrenitsa'da sistematik şekilde öldürülen 8 bin 300'den fazla erkek ve erkek çocuğunun anıldığı açıklamada, "29 yıl önce yaşanan soykırım, modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biridir" ifadesi kullanıldı.

"KÖPRÜLERİ BİRLİKTE İNŞA ETMELİYİZ"

Bölge liderlerinin "ayrıştırıcı söylemleri reddetmeye ve hakikat, adalet, güven ve diyalogla hareket etmeye" çağrıldığı açıklamada, "Geçmişin yaralarının sarılması için tarihi gerçeklerin kabul edilmesi ve öğretilmesi, kurbanların onurlandırılması ve hatırlanması, halen kayıp olanların kimliklerinin tespit edilmesi ve tüm faillerin adalet önüne çıkarılması gerekmektedir. Bu, soykırıma neden olan nefretin kökleriyle yüzleşmenin anahtarıdır. Uzlaşmaya giden köprüleri birlikte inşa etmeliyiz. Soykırımı inkar edenlere, tarihi yeniden yazmaya çalışanlara ve savaş suçlularını yüceltenlere aramızda yer yoktur" denildi.

Açıklamada, AB Konseyinin Bosna Hersek ile martta katılım müzakerelerini başlatma kararı aldığı hatırlatılarak, "Bu, Bosna Hersek halkı için demokrasi, refah, güvenliği artıracak ve ülkeyi AB üyeliğine yaklaştıracak reformlarda ilerleme kaydedilmesi için önemli bir fırsattır." ifadesi kullanıldı.

29 YIL ÖNCE NELER YAŞANDI?

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katlettikten sonra toplu mezarlara gömdü.

  • srebrenitsa
  • boşnak
  • sırp