26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

Brüksel'de 5 bin kişi İsrail'i protesto etti

İsrail'in Gazze'ye saldırısı Brüksel'de 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi.

AA27 Temmuz 2014 Pazar 07:00 - Güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 21:24

İsrail'in Gazze'ye saldırısı Brüksel'de 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi.

Filistin derneklerinin öncülüğünde Kuzey Garı önünde toplanan grup güvenlik tedbirleri altında AB kurumlarının yakınındaki Jean Rey Meydanı'na hareket etti.

Bazı sendikaların da destek verdiği gösteride Gazze'deki katliam lanetlenerek Belçika hükümeti ve Avrupa Birliği'nden İsrail'e yaptırım talep edildi.

Filistin, Belçika ve Türk bayrakları taşıyan göstericiler, "Çocuk katliamcısı İsrail", "Terörist İsrail", "Belçika ve AB nerede" sloganları attı.

Belçika-Filistin Derneği Koordinatörü Jacques Varrasse, "İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak ve işgal politikasını sürdürmesi ve Gazze'yi kuşatması çözüm istemediğini gösteriyor. Sorun dini kaynaklı değil siyasidir. Açık hapishane olan Gazze'ye, orada yaşayanların üzerlerine füzeler yağdırmak çözüm olamaz. Uluslararası toplum Filistin devletini tanımalıdır" dedi.

Yürüyüş sırasında gençlerden oluşan küçük bir grubun İsrail bayrağı yakarak etraftaki otomobillere ve çevreye zarar verme girişimine diğer göstericiler ve polis müdahale etti, taşkınlık yapan 12 genç gözaltına alındı.

İsrail yanlısı gösteri

Bu arada 400 kişilik Yahudi grup, Brüksel'deki İsrail Büyükelçiliği önünde toplanarak Gazze saldırısında ölen İsrail askerleri için mumlar yaktı.

Belçika Antisemitizmle Mücadele Birliği Başkanı Joel Rubinfeld, burada yaptığı konuşmada, "2 haftadır israil bayraklarının yakıldığı, 'Yahudilere ölüm' sloganlarının atıldığı ve Hamas ve Hizbullah bayraklarının taşındığı Filistin'e destek gösterileri görüyoruz" diyerek yerel makamların bu tür Yahudi karşıtı gösterilere izin vermemesi gerektiğini savundu.