28 Şubat 2021 Pazar / 16 Recep 1442
Gece modu

Chebli: Daha çok insanın hayatını kaybetmemesi için çalışıyoruz

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Chebli, 'Biz partnerimiz olan İsrail, Filistin Ulusal Yönetimi ve Mısır ile görüşmelerde bulunuyoruz ve daha çok insanın hayatını kaybetmemesi için çalışıyoruz' dedi.

30 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 30 Temmuz 2014 Çarşamba 20:49

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara ilişkin,  "Biz partnerimiz olan İsrail, Filistin Ulusal Yönetimi ve Mısır ile görüşmelerde bulunuyoruz ve daha çok insanın hayatını kaybetmemesi için çalışıyoruz" dedi.

Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Chebli, Ortadoğu'da sürekli barış için iki anahtar unsurundan ilkinin  İsrail'in güvenliğinin sağlanması olduğunu, bunun da Almanya için büyük önem taşıdığını söyledi.

Diğer unsurun da Gazze'deki insanların yaşam kalitesinin düzeltilmesi olduğunu dile getiren Chebli, "Son yıllarda Gazze'dekilere yönelik dolaşım özgürlüğünün kısıtlanmaması da buna dahil" dedi. Chebli, bunların yerine getirilmesi durumunda Gazze'deki insanların yaşam şartlarının düzeleceğini kaydetti.

Sawsan Chebli, "Biz partnerimiz olan İsrail, Filistin Ulusal Yönetimi ve Mısır ile görüşmelerde bulunuyoruz ve daha çok insanın hayatını kaybetmemesi için çalışıyoruz" dedi.

AA muhabirinin, "Almanya, İsrail'in Gazze'de basın mensuplarının bulunduğu binayı hedef alan saldırılarından endişe duyuyor mu?" sorusu üzerine Chebli, şöyle konuştu:

"Dışişleri Bakanlığı olarak bu konuyla ilgili özel bilgi sahibi değiliz. Haberleri kaygıyla izliyoruz. BM binaları ve sivil altyapı için geçerli olanlar, basın içinde geçerli. Dışişleri Bakanı Steinmeier daha önce bu konuda açıklamada bulunmuştu. Steinmeier, Gazze ile çevresinde artan çatışmaları büyük endişe içinde izlediğini ve geçtiğimiz günlerde ve bu sabah yine sivil altyapı ve Birleşmiş Milletler'in binalarına ateş edildiğini hatırlatmıştı ve bunu derhal her iki tarafın da durdurması gerektiğini söylemişti."

Steinmeier'nin, geçen hafta Brüksel'de bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları Konseyi'nde Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile AB Refah Kapısı Sınır Misyonu'nu (EUBAM) yeniden hayata geçirme girişimde bulunduğunu ifade eden Chebli, bunun uygulanması için Filistinlilerden uygun partner bulunması gerektiğini, Almanya açısından bunun Filistin Ulusal Yönetimi olduğunu belirtti. 

Hükümet Sözcü Vekili Christiane Wirtz, bir gazetecinin, "Başbakan Angela Merkel daha önce İsrail'in kendini savunma hakkına sahip demişti. Şimdi binden fazla Filistinli'nin ve 50 İsrail askerinin ölmesinin ardından Merkel, İsrail'in saldırılarını uygun görüyor mu?" sorusuna  "İsrail'in kendini savunma hakkına sahip olduğu tutumumuz değişmedi" yanıtını verdi.