21 Eylül 2020 Pazartesi / 3 Safer 1442
Gece modu

Çin'in koroanavirüs yalanı! Halk isyan çıkardı, polise saldırdı

Çin'in Hubei eyaletinde bulunan Vuhan kentinde halk korona virüs tedbirleri nedeni ile polise saldırarak, isyan çıkardı.

28 Mart 2020 Cumartesi 21:22 - Güncelleme: 30 Mart 2020 Pazartesi 18:34

Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde bir milyona yakın insanı enfekte edip otuz bin insanı öldüren koronavirüs nedeni ile karantina altına alınarak, dış dünyadan izole edilmişti.

Vuhan halkı koronavirüs salgınının kontrol altına aldığını ve yeni vakaların görülmediğini iddia ederek sıkı karantina tedbirlerinin gevşetilmesini isterken, hayatın normale dönmesi talebinde bulundu.

Bugün Hubei eyaleti ve Jiangxi eyaletleri arasında bulunan köprüyü kullanarak Jiangxi’ye geçmek isteyen vatandaşlar polis engeli ile karşılaştı. Polis, köprüye barikatlar kurarak Hubei eyaletinden çıkmak isteyenlere engel olmaya çalışırken, vatandaşlar bu engelleme karşısında polise saldırdı. Polise saldıran vatandaşlar polis araçlarını ters çevirerek, barikatları aştı. Vatandaşlar Hubei ve Jiangxi arasındaki köprüde yürüyerek ilerlemeye başlarken, Hubei eyaletine girmek isteyen vatandaşlarda yolların barikatlar ile kapatıldığına şahit oldu.

Çin hükümeti koronavirüs salgınını kontrol altına aldığını duyurmasına rağmen ülkeden sağlıklı bilgi gelmemesinden dolayı, Çin'in vakaları sakladığı iddia edildi. Çin'de şuana kadar gelen bilgilere göre toplam korona virüs vakası 81 bin 394’e, hayatını kaybedenler ise 3 bin 295’e ulaştı.

ABD'de, Çin'in vaka sayısını sakladığı iddiasıyla soruşturma talebi

ABD Kongresine, Vuhan'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, Çin yönetimi tarafından saklandığı iddiasının soruşturulması talebini içeren bir tasarı sunuldu.

Temsilciler Meclisi Vekili Elise Stefanik tarafından sunulan tasarıda, Çin'in Kovid-19'a yönelik "yetersiz ve şüpheli tutumu" da kınandı.

'ÇİN'İN VİRÜSÜ SAKLAMA GİRİŞİMİ DÜNYAYA ZARAR VERİYOR'

"Çin’in virüsü saklama girişiminin uluslararası topluma verdiği zararın belirlenmesi" istenen tasarıda, salgından etkilenenler için bu ülkeden tazminat almayı sağlayan bir mekanizma kurulması çağrısında bulunuldu.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Hawley, Çin Komünist Partisinin, salgın hakkında ilk günden bu yana dünyaya kasten yalan söylediğini savundu.

'ÇİN DOKTORLARI SESSİZ KALMAYA ZORLADI'

Hawley, "Çin yönetimi, virüsün gerçekliği konusunda aralık ayı başından beri farkındaydı ancak laboratuvarlara örnekleri yok etmelerini emretti ve doktorları sessiz kalmaya zorladı." ifadelerini kullandı.

Stefanik ise salgın sebebiyle dünyanın gördüğü zarardan Çin'in sorumlu olduğunu belirterek, "Çin'in virüsün kapsamlı ve ölümcül etkilerini ayrıntılı bir şekilde örtbas etme kararı yüzlerce Amerikalı da dahil olmak üzere binlerce insanın ölümüne yol açtı. Basitçe söylemek gerekirse, bu tasarı Çin'i sorumlu tutma çağrısıdır." dedi.