15 Haziran 2024 Cumartesi / 9 ZilHicce 1445

Doğal gaz boru hattı açıldı! Bulgaristan: Rus tekeline son verecek

Yunanistan-Bulgaristan boru hattının (IGB) açılışı Yunanistan'ın Gümülcine kentinde yapıldı. Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, boru hattının Rus tekeline son vereceğini ifade etti.

AA8 Temmuz 2022 Cuma 15:51 - Güncelleme:
Doğal gaz boru hattı açıldı! Bulgaristan: Rus tekeline son verecek

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov'un da katıldığı açılış töreninde konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Sadece bir doğal gaz boru hattı açılışı yapmayacağız, güney ve kuzeyi birleştirecek belirleyici bir enerji köprüsü (açılışı yapacağız)." dedi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Rusya'nın doğal kaynakları siyasi bir baskı aracı olarak kullandığını belirten Miçotakis, "Bizim cevabımız enerjiyi karşılıklı yardımlaşma, dayanışma ve ilerleme için bir araç olarak kullanmaktır." ifadesini kullandı.

Miçotakis, IGB'nin enerji çeşitliliği ve güvenliği açısından önemini vurguladı.

Petkov ise projenin gerçekleşmesi için harcanan yoğun çabalara dikkati çekerek, "IGB'nin işlemesi, bölgenin haritasını değiştirecek, yeni dinamik bir iş birliği sağlayacak ve farklı enerji kaynaklarına ulaşım sağlayarak Rus tekeline son verecek." diye konuştu.

Trans Adriyatik Boru Hattına (TAP) bağlanan 182 kilometre uzunluğundaki IGB, Azerbaycan doğal gazını Avrupa'ya taşıyor.

IGB, Yunanistan ulusal doğal gaz taşıma sistemini Gümülcine üzerinden Bulgaristan'ın Stara Zagora bölgesine bağlıyor.

İlk aşamada yıllık 3 milyar metreküp doğal gaz taşıması öngörülen hattın, kapasitesini yıllık 5 milyar metreküpe de çıkarabileceği öngörülüyor.