01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Doğu Akdeniz'de tehlikeli hamle: 5'li çete yine provokasyon peşinde!

Her yıl Mısır, Yunanistan ve GKRY silahlı kuvvetlerinin arasında düzenlenen tatbikata bu yıl Fransa ve BAE'nin de katılması provokasyon olarak değerlendiriliyor. Askeri tatbikat, 30 Kasım- 6 Aralık tarihlerini kapsayacak şekilde Mısır'ın İskenderiye bölgesinde düzenlenecek.

29 Kasım 2020 Pazar 09:45 - Güncelleme: 29 Kasım 2020 Pazar 09:54

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), bir süredir tansiyonun düşmediği Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıracak bir adım daha atıyor. Üç ülke 30 Kasım- 6 Aralık tarihlerini kapsayacak şekilde Mısır'ın İskenderiye bölgesinde askerî tatbikatı düzenleyecek.

BAE VE FRANSA İLK KEZ KATILACAK

Türkiye Gazetesi muhabiri Selçuk Böke'nin derlediği habere göre, “Medusa-10” adı verilen tatbikata son dönemde Türkiye karşıtı politikaların dozunu artıran Fransa ve Birleşik Arap Emîrlikleri (BAE) de katılacak. Her yıl Mısır, Yunanistan ve GKRY silahlı kuvvetlerin arasında düzenlenen tatbikatta bu yıl Fransa ve BAE’nin katılması provokasyon olarak değerlendiriliyor.

BAE, DÜŞMANLIĞINI İTİRAF ETMİŞTİ

Son yıllarda Türkiye’ye karşı hasmane bir tutum sergileyen BAE, Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya meselelerinde Türkiye karşıtı cephede yer almayı sürdürüyor. Abu Dabi yönetimi Türkiye’ye karşı düşmanca tavır sergilediklerini açıkça ifade ederken, önceki gün de BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Doğu Akdeniz meselesinde Yunanistan, Mısır ve Fransa ile birlikte Türkiye'ye karşı pozisyon aldıklarını açık bir şekilde dile getirmişti.

GİRİT’E AKDENİZ’E F-16 GÖNDERMİŞTİ

BAE daha önce de Doğu Akdeniz'de Mısır, İsrail, Yunanistan ve GKRY arasındaki ortaklığa destek verdiğini açıklamış ve Girit adasındaki stratejik Suda Limanı'na F-16 göndermişti. BAE’nın F-16'ları, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin NAVTEX ilan ettiği alana çok yakın bir bölgede, uluslararası hukuku hiçe sayarak Yunanistan ve Fransa’nın da yer aldığı ortak askerî tatbikata katılmıştı.