17 Nisan 2021 Cumartesi / 5 Ramazan 1442
Gece modu

2. Kral Abdullah'a darbe girişimi! Suudi Arabistan devreye girdi: Serbest bırakın

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan başkanlığında bir heyetin, Ürdün'de darbe girişimi iddiasıyla gözaltına alınanlar arasında bulunan eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım İbrahim Avadallah'ın serbest bırakılmasını talep ettiği iddia edildi. Bu iddianın ardından Suudi Arabistan'dan Ürdün'e 'tüm zorluklar karşısında yanınızdayız' mesajı iletildi.

AA06 Nisan 2021 Salı 13:53 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 Salı 14:30

ABD merkezli Washington Post gazetesinin üst düzey bir istihbarat yetkilisine dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan başkanlığında bir heyet, eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım İbrahim Avadallah'ın serbest bırakılmasını talep etmek için Ürdün'e gitti.

Haberde heyetin Ürdünlülerle görüşmelerin ardından Amman'da bir otele yerleştiği ve Suudi Arabistan vatandaşlığı bulunan Avadallah'ın serbest bırakılması yönündeki talebinde ısrarcı olduğu öne sürüldü.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN ÜRDÜN'E "TÜM ZORLUKLAR KARŞISINDA YANINIZDAYIZ" MESAJI

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Safedi, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Bin Ferhan ile başkent Amman'da bir araya geldi.

Bin Ferhan, görüşmede, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in "ülkesinin Ürdün'ün yaşadığı tüm zorluklara karşısında yanında yer aldığı ve Ürdün'ün çıkarlarını korumak için atılan adımları desteklediği" yönündeki mektubunu iletti.

Bölgedeki gelişmelerin ve bunlarla başa çıkma yöntemlerinin ele alındığı görüşmede, iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin derinliği ve bu ilişkileri geliştirmek için birlikte çalışmanın önemi vurguladı.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA ikilinin görüşmesine ilişkin fotoğraflar yayımladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan başkanlığında bir heyetin, Ürdün'de darbe girişimi iddiasıyla gözaltına alınanlar arasında bulunan eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım İbrahim Avadallah'ın serbest bırakılmasını talep ettiği iddia edilmişti.

- NE OLMUŞTU?

ABD merkezli Washington Post gazetesi 3 Nisan'da eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve 20 kişinin "ülkenin istikrarına tehdit olduğu gerekçesiyle" gözaltına alındığını iddia etmişti. Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti ise Prens Hamza'nın gözaltına alınmadığını ancak kendisinden ülkenin güvenliğine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasının istendiğini açıklamıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, 5 Nisan'da yaptığı açıklamada, yürütülen soruşturma neticesinde Prens Hamza'nın dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını söylemişti. Genelkurmay Başkanı'nın, Bin Hüseyin'den "ülkenin güvenliğini hedef alan faaliyetlerini durdurmasını" talep ettiğini ancak buna olumlu yanıt alamadıklarını aktaran Safedi, eski Veliaht Prens'e kanunlar çerçevesinde ve Haşimi Kraliyet ailesi kuralları uyarınca muamelede bulunulacağını kaydetmişti.

Eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin de Kral 2. Abdullah'a bağlılığını teyit eden bir mektuba imza atmıştı.