05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Filistin'de 'Üçüncü İntifada' sesleri

Filistin halkı İsrail'in 17 gündür süren Gazze katliamına karşı sokaklara indi. Mescid-i Aksa, Ramallah, Batı Şeria ve Ramallah ile Kudüs arasındaki Kalandiya bölgesinden on binlerce insanın Gazze'ye doğru yürüyüşe geçmesi ile 'Üçüncü İntifada' yorumları yapıldı. Yürüşlere engel olmak isteyen İsrail askerlerinin ateş açması sonucu iki Filistinli hayatını kaybetti.

25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 09:20
İsrail polisi ile Gazze katliamına karşı sivil direnişe geçen Filistinliler arasında büyük çatışmalar yaşanıyor. Batı Şeria'da 2 Filistinli genç İsrail askerleri tarafından vurularak öldürüldü.
 
Ramallah'ta Kalandiya bölgesinde 20 binden fazla Filistinli Gazze'ye destek olmak ve İsrail'e karşı direnmek için sokağa döküldü.
 
Mescid-i Aksa'da da teravih namazı çıkışında halk yürüyüşe geçti. Kudüs'e doğru yürüyen kalabalık grupla İsrail askerleri arasında şiddetli çatışmalar meydana geliyor.
 
ÜÇÜNCÜ İNTİFADA YORUMU
 
Bu tepki, sosyal medyada 3. İntifada şeklinde yorumlansa da Filistin Hükümeti ve Hamas kanadı, halk ayaklanmasının niteliği hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.
 
Sokaklarda on binlerce Filistinli var ve bu eylem hızla tüm ülkeye yayılıyor.
 
İSRAİL'İN DUVARINI YIKIYORLAR
 
Filistinli gençler, İsrail'in, Filistinlileri Kudüs bölgesinden soyutlamak amacı ile inşa ettikleri Kudüs ile Abu Dees bölgesini birbirinden ayıran duvarı yıkıyorlar.
 

*
 
"250 kişi vuruldu"
 
Al Jazeera'ya konuşan Filistin Sağlık Bakanlığı Ramallah sözcüsü Osama Neccar "Kalandiye'den sadece gerçek mermiyle vurulan 250 yaralı hastanemize geldi. Gaz bombalarıyla veya plastik mermiyle vurulan yaralılar protesto yerinde müdahale ettik. Yaralılar baş, kalp ve boyun gibi hassas yerlerden vuruldu. Belliki öldürmek için vuruldular. Geçtiğimiz kısa süre içinde her dakikada bir yaralı hastaneye geliyordu" diye konuştu.