26 Mayıs 2022 Perşembe / 25 Sevval 1443

Avrupa'nın göbeğinde skandal! Halk sokağa döküldü

Fransa'da son zamanlarda yaşanan ensest ve çocuk cinsel istismarı skandalları dalgasının ardından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Yanınızdayız” mesajı verse de şimdiye kadar yapılanlar tatmin edici bulunmuyor.

29 Ocak 2021 Cuma 15:01 - Güncelleme:

Fransa’da çocuk istismarına tepkilerin fitili bu yılın başında tanımış siyaset bilimci Olivier Duhamel'in üvey oğluna cinsel istismarda bulunduğunun ortaya çıkması ile ateşlendi. Hükümet harekete geçti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sosyal medya hesabından “Sizi duyuyoruz. Ensest ve çocuk cinsel istismarı mağdurlarına inanıyoruz” mesajını paylaştı.

Uzmanlar çabayı takdir etse de şimdiye kadar atılan adımlar tatmin edici bulunmuyor.

İSTİSMARLA İLGİLİ KİTAPLA KONU TABU OLMAKTAN ÇIKTI

Bu yılın başlarında, önde gelen bir Fransız siyaset bilimci Olivier Duhamel'in üvey oğluna cinsel istismarda bulunduğunun ortaya çıkması, Fransa’nın kanayan yarasına tuz bastı.

Siyaset bilimci üniversitedeki görevinden istifa etti, tepkiler dalga dalga yayıldı.

Duhamel'in üvey kızı Camille Kouchner, bu ayın başında yayınlanan kitabı "La familia grande" (Benim Büyük Ailem)'de, erkek ikiz kardeşini Duhamel'in üç yıla yakın bir süre boyunca taciz ettiğini yazdı.

Camille Kouchner'ın konuşulamayanı anlatarak tabuları yıkan kitabı, Fransız sosyal medyasında bir “Me Too” (Ben de ) hareketini tetikledi.

On binlerce istismara uğrayan Fransız, küçükler için daha iyi koruma ihtiyacının altını çizdi.

Kouchner’ın kitabı, son aylarda Fransa’yı sallayan bir dizi çocuk cinsel istismarının son örneğiydi.

HÜKÜMET YÜREK BURKAN KONUYA İLİŞKİN BİR DİZİ ÖNLEM ALDI

Çocuk hakları uzmanları, hükümetin yeni girişimlerini memnuniyetle karşılasa da kalıcı çözüm için yeterli olmadıklarını vurguluyor.

Uzmanlar kaynak eksikliğinin büyük uygulama zorlukları oluşturabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Halkın tepkisinin çığ gibi büyümesinin ardından Macron’un “Sizi duyuyoruz. Ensest ve çocuk cinsel istismarı mağdurlarına ”inanıyoruz” mesajı öfkeyi yatıştırmıyor.

Fransa halkı konuya ilişkin acil ve yeterli girişimleri bekliyor.