02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Fransa'da üç günlük ulusal yas

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Mali üzerinde düşen uçakta hayatını kaybeden Fransız vatandaşları için üç gün ulusal yas ilan etti.

26 Temmuz 2014 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 26 Temmuz 2014 Cumartesi 18:50

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Burkina Faso-Cezayir seferi sırasında Mali üzerinde düşen uçakta hayatını kaybeden Fransız vatandaşlarının anısına, üç gün ulusal yas ilan etti.

Ulusal yas kararı gereği, bayraklar Pazartesi gününden itibaren üç gün yarıya indirilecek.

Hollande, bugün kazada ölen Fransız vatandaşlarının ailelerinin kabul etti. Dışişleri Bakanlığı binasındaki basına kapalı gerçekleşen kabule, Başbakan Manuel Valls ile birlikte bazı bakanlar da katıldı.

Kabul töreninde, kaza nedeni, enkaz kaldırma çalışmaları ile birlikte cenazelerinin Fransa'ya geri getirilmesi konusunda kurbanların yakınlarına bilgi verildi.

Öte yandan, kazada düşen uçağın ikinci kara kutusuna da bugün ulaşıldığı bildirildi. Fransız yetkililer, diğer olasılıkları da tamamen dışlamamakla birlikte kötü hava koşullarının uçağın düşmesinde etkili olduğu görüşünde.

Son olarak Mali'nin Gao şehri üzerinde sinyal alınan uçakta, 7 İspanyol mürettebat ve 51'i Fransız vatandaşı toplam 119 kişinin bulunduğu bildirilmişti.