25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Gazze'de ölenlerin sayısı 718'e yükseldi

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında ölü sayısı 718'e yükseldi. İsrail ise 33 askerini yitirdi.

24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 09:02
Han Yunus'un Huza bölgesine giren ve çatılara keskin nişancılarını yerleştiren İsrail ordusu, son 6 saat içinde 6'sı çocuk 23 kişiyi öldürdü.
 
 
Han Yunus'taki Huza ve Abasan bölgeleri 24 saattir İsrail savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Bölgedeki binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştiren İsrail ordusu, sivillere ateş açıyor.
 
 
İsrail ordusu, Han Yunus'un batısında bir ailenin evini bombaladı. aynı aileden 10 kişi öldü. 
 
 
Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiye'de de bir ailenin evi uçaklar tarafından bombalandı. Biri kadın ve biri çocuk 4 kişi hayatını kaybetti. 
 
Gazze'nin kuzeyi ve ortasına düzenlenen iki ayrı hava saldırısında bir bebek ve bir genç öldürüldü. 
 
Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref Kudra, İsrail ordusunun Gazze, Huza, Abasan, Beyt Lahiye ve Beni Suheyl bölgelerine gerçekleştirdiği son altı saat içindeki saldırılarında 6'sı çocuk 23 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. 
 
İsrail'in 8 Temmuz'dan beri sürdürdüğü saldırılarında ölü sayısı 718'e, yaralı sayısı ise 4563'e yükseldi.
 
Uluslararası Kızılhaç ile üç defa koordinasyon kurduklarını buna rağmen Huza'ya giremediklerini belirten Eşref Kudra, "Son kez bir saat önce koordinasyon kurduk. Bunun olmasına rağmen ambulans ve sağlık ekiplerimiz yoğun ateş ve saldırılardan dolayı hala Huza'ya giremiyor. İsrail işgal ordusu, yaklaşmaya çalışan ambulanslara ateş açıyor. İsrail askerleri mahalleye giriş yollarını kapatıyor. Filistin Kızılay'ına ait ambulanslar, birçok defa İsrail işgal ordusunun ateşinin hedefi oldu" diye konuştu. 
 
İsrail Topçu birliği, Han Yunus'un doğusunda Karara ve Zenne bölgelerine de ağır topçu bombardımanı gerçekleştiriyor. 
 
Batı Şeria'da Ramallah, Beyt Lehim, Kudüs ve Kalkilye'de İsrail ordusu ile Gazze saldırılarını protesto eden Filistinli gençlerin arasında çatışmalar başladı. Beyt Lehim'de bir Filistinli gerçek mermiyle vuruldu ağır yaralandı. Kalkilye'deki çatışmalarda da 12 Filistinli yaralandı. 
 
Üç İsrail askeri öldü
 
İsrail ordusu son birkaç saat içindeki çatışmalarda 3 askerinin daha öldüğünü 32 askerinin ise yaralandığını duyurdu.
 
İsrail, yaralı askerlden bazılarının durumunun ağır olduğunu belirtti.
 
Çatışmalarda ölen İsrail askeri sayısı 33'e yükseldi.
 
İsrail ordusu, son iki gün içinde Şecaiyye mahallesinde 120 yeri bombaladı. Gazze'ye saldırının başladığından beri en az 3 bin ton bomba attı.