07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

Gazze'de şehit sayısı bin 60'a yükseldi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şehit sayısı bin 60'a yükseldi, 6 bin 300 kişi ise yaralandı.

27 Temmuz 2014 Pazar 07:00 - Güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 17:00
Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa süreli ateşkesin ardından İsrail'in bugün Gazze'ye yeniden başlattığı saldırılarda 8 kişinin şehit olduğunu söyledi.
 
Kudra, daha önce ağır yaralı şekilde hastanelere kaldırılan 3 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle birlikte İsrail saldırılarının başladığı 7 Temmuz'dan bu yana şehit olan Filistinlilerin sayısının bin 60'a yükseldiğini belirtti.
 
 
 
İSRAİL BASIN MENSUPLARINI HEDEF ALIYOR
 
 
Öte yandan, yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Gazze'nin merkezinde yer alan Filistin El-Aksa televizyonunun bulunduğu bir bina İsrail tarafından vuruldu. Binada Gazze'de görev yapan bir çok yerel ve uluslararsı pek çok basın kuruluşunun görev yaptığı kaydedildi.
 
 
GAZZE'NİN ZARARI 50 MİLYON DOLAR
 
 
Filistin Hükümeti Tarım Bakanlığı Planlama ve Politikalar Müdürü Nebil Ebu Şemmale, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda tarım ve hayvancılık alanlarının vurulması sebebiyle ilk belirlemelere göre Gazze'nin en az 50 milyon Amerikan Doları (USD) zararının olduğunu söyledi.
 
 
 
Balıkçı teknelerinin hedef alınması sebebiyle  balıkçılık sektörünün 1 milyon USD zararda olduğunu ifade eden Şemmale, "İsrail saldırılarında vurulan sulama sistemleri, seralar, ağaçlar ve ürünlerin Gazze çifçisine verdiği zarar 30 milyon USD, büyük ve küçük baş haynanların ağıllarına, tavuk çiftliklerine ve arı yetiştiricilerinin zararı 18 milyon USD" diye konuştu.
 
Saldırılarda en çok zarar gören şehrin Refah kenti olduğunu dile getiren Şemmale, dolaylı zararların da yaklaşık 250 bin USD olduğunu kaydetti.