06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Hamas ateşkes şartlarını açıkladı!

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, 'İsrail saldırılarını durdurmadan ve Gazze ablukası kalkmadan ateşkes olmayacak' dedi.

30 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 30 Temmuz 2014 Çarşamba 09:39
Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, "İsrail saldırılarını durdurmadan ve Gazze ablukası kalkmadan ateşkes olmayacak" dedi.
 
Dayf, Hamas'a ait El-Aksa televizyonunda yayınlanan ses kaydında, "Siyonist oluşum, Filistinliler'in emniyetini sağlamadıkça, emniyeti sağlanmayacak. Düşman şunu bilsin ki; Gazze'de durum sandıklarından daha zor" ifadesini kullandı.
 
"Askerlerimiz, sizin yaşama bağlılığınız kadar ölüme aşıklar. Sizin ölüm korkunuza karşılık şehadet için yarışıyorlar. Tüm gruplar direniş üzerine birleşti" diyen Dayf, "İsrail savaş uçakları, savaş gemileri ve topçu birliklerinin yapamadığını, mücahitlerin pusu ve namlularının avı olan sahadaki kara kuvvetleri de başaramayacak. Bunca yıkıma rağmen Şucaiyye'de dün gerçekleştirilen sızma eylemi, bunun en büyük delili" diye konuştu. 
 
Kassam Tugayları ve Gazze'deki direniş gruplarının "düşmanla" mücadeleye hazır olduğunu ifade eden Dayf, tepkisel davranmadıklarını, muhtemel senaryolara göre ve belirli planlamalar doğrultusunda hareket ettiklerini kaydetti.
 
Dayf ayrıca, "işgal ordusunun" Gazze'de kadın ve çocuklara yönelik katliamlar yaptığını belirterek, Kassam Tugayları'nın ise mücadeleyi tercih ettiğini ve ülkenin işgal edilen köylerinde sivillere yönelik cinayetler işleyen "işgal güçlerinin" askerlerini hedef aldığına dikkati çekti.
 
Açıklamanın ardından İsrail'e roket yağdı
 
Öte yandan İsrail polisi, Dayf'ın ateşkes hakkındaki sözlerinin yayınlanmasının ardından, İsrail'in çeşitli bölgelerine çok sayıda roket atıldığını duyurdu.
 
İsrail polisinin sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yapılan açıklamada, "Ülkenin çeşitli yerleri roket yağmuruna tutuldu" denildi.
 
 İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ülkenin orta kesiminde sirenler çaldı. Sirenler çaldığında, vatandaşlarımızdan güvenli bölgelere gitmelerini talep ediyoruz" ifadesini kullandı.