• $ 5,28
 • € 5,9675
 • 224.216
 • 102.715
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Hamas yöneticilerinden Rıdvan: Ara buluculara göre İsrail ateşkese uyacak

Hamas yöneticilerinden İsmail Rıdvan, İsrail ile dolaylı ateşkese ara buluculuk yapan tarafların anlaşmanın uygulanması konusunda iyimser olduğunu belirtti.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Hamaslı lider, AA muhabirine verdiği röportajda, İsrail ile Hamas arasında Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla gerçekleştirilen dolaylı ateşkes, Gazze'deki Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamındaki barışçıl faaliyetler, Refah Sınır Kapısı, Filistin seçimleri ve yeni hükümet konularında değerlendirmelerde bulundu. 
 
Ateşkes anlaşmasının Katar yardımlarının Gazze'ye ulaşması, Gazze'deki ithalat ve ihracatın artırılması, bölgeye yeni bir elektrik hattı ile elektrik santralinin çalışması için gerekli gaz hattının kurulması, tüm sınır kapılarının açılması, balık avlanma alanının genişletilmesi, şahısların ve ürünlerin geçişi için su koridoru açılmasını kapsadığını söyleyen Rıdvan, "Ateşkese ara buluculuk yapan taraflar (Mısır, Katar, BM) İsrail'in ateşkes maddelerini uygulamaya geçireceğini söylüyor." dedi.
 
Hamas'ın ateşkese bağlı olduğunu belirten Rıdvan, bununla birlikte İsrail'in anlaşmanın maddelerini hayata geçirmeyi ağırdan aldığını dile getirdi.
 
"BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞ" FAALİYETLERİ
 
Filistinlilerin 30 Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında düzenlediği barışçıl eylemlere işaret eden Rıdvan, "Filistinliler, ateşkes maddelerinin uygulanması adına işgal güçlerine baskı uygulamak için barışçıl eylemlerde her türlü popüler aracı kullanma hakkına sahip." diye konuştu.
 
Hamas yöneticisi, Mısır ve diğer ara bulucular ile uluslararası toplumu, "ateşkesin maddelerine uyması ve Gazze'deki ablukayı kaldırması" için İsrail'e baskı uygulamaya çağırdı.
 
REFAH SINIR KAPISI'NIN ÇİFT YÖNLÜ GEÇİŞLERE AÇILMASI
 
İsmail Rıdvan, Filistin yönetiminin görevlilerini çekme kararının ardından Hamas'a bağlı İçişleri Bakanlığının 7 Ocak'ta idaresini teslim aldığı Refah Sınır Kapısı'nın durumuna ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.
 
"Kahire yönetimi, Refah'ın açılması için sınır kapısında Filistin yönetimine ait idari personelin bulunmasına ilişkin şart koşmuyor." diyen Rıdvan, şunları söyledi:
 
"Mısır, Refah Sınır Kapısı'nın çift yönlü geçişlere açık kalacağına dair söz verdi. Sınır kapısı geçen hafta açıldı, bunun devam etmesini umuyoruz."
 
FİLİSTİN'DEKİ SEÇİMLER
 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın aralık ayının sonlarında açıkladığı Filistin Anayasa Mahkemesinin, meclisi feshetme ve bunu takiben altı ay içinde parlamento seçimlerinin düzenlenmesi kararına ilişkin ise Rıdvan, "Filistin makamları, Batı Şeria'daki yasama seçimleriyle Gazze Şeridi'ni Kudüs'den izole ederek ABD'nin 'Yüzyılın Anlaşması' planıyla uyumlu hareket etmek istiyor." diye konuştu.
 
Filistin'de yapılacak herhangi bir seçimin uzlaşı anlaşmalarına ve uzlaşı temeline dayanması gerektiğini vurgulayan Rıdvan, buna göre, seçimlerden önce İsrail'le güvenlik koordinasyonunun durdurulması, Batı Şeri'daki Hamas ve İslami Cihad'a mensup aktivistlerin takibine son verilmesi gibi seçime uygun bir atmosfer oluşturulması gerektiğini hatırlattı.
 
Rıdvan ayrıca, seçimlerin Batı Şeria ile sınırlı kalmaması, Gazze ve Kudüs'ü de kapsaması gerektiğini belirtti.
 
YENİ HÜKÜMETİN TARTIŞMALI KADROSU
 
İsmail Rıdvan, Fetih Hareketi'nin, yeni hükümetin Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altındaki gruplardan oluşacağına ilişkin görüşünü, "anayasaya ve kanunlara aykırı, uzlaşı anlaşmalarına yönelik bir darbe ve bölünmüşlüğü derinleştiren bir bakış açısı" şeklinde değerlendirdi.
 
Böyle bir hükümetin "Yüzyılın Anlaşması" planını uygulayarak Gazze'yi Batı Şeria'dan ayırmak için bir ön adım olacağını kaydeden Rıdvan, şöyle devam etti:
 
"Halihazırda yapılması gereken ortak siyaset temeline göre tüm grupların yer aldığı bir ulusal birlik hükümeti kurulması, 2011'de Kahire'de imzalanan anlaşmaya uygun olarak başkanlık, yasama ve ulusal meclis seçimlerine taşıyacak, Filistinli tüm grupların yer aldığı ulusal bir konsey oluşturulmasıdır."
 
MOSKOVA'DAKİ FİLİSTİN KONULU DİYALOG GÖRÜŞMELERİ
 
Hamaslı yönetici ayrıca Filistinli gruplar arasında Moskova'da düzenlenmesi beklenen uzlaşı konulu diyalog görüşmelerine dikkati çekerek, "Toplantının gündeminde, Filistin meselesinin karşı karşıya kaldığı sorunlar yer alıyor. Bunların başında Filistinli gruplar arasındaki bölünmüşlük ve iç uzlaşının sağlanması maddeleri geliyor." ifadesini kullandı.
 
Rıdvan, bu diyalog görüşmelerinin uzlaşı dosyasında Kahire'nin üstlendiği gözetmenliğin yerine geçmeyeceğini ancak Mısır'ın çabalarını tamamlayıcı bir rol oynayacağını vurguladı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Trump, Türkiye Büyükelçiliği için adayını açıkladı

Trump, Türkiye Büyükelçiliği için adayını açıkladı

Bir 'oyun' ile başladı

Bir 'oyun' ile başladı

Çok yakında göklerde olacak

Çok yakında göklerde olacak

Cumhur İttifakı' genelgesinin detayları belli oldu

Cumhur İttifakı' genelgesinin detayları belli oldu

ABD'nin bahanesi kalmadı

ABD'nin bahanesi kalmadı

CHP'li Belediye Başkanı partisinden istifa etti

CHP'li Belediye Başkanı partisinden istifa etti

İran'a petrol ihracatını durdurdular

İran'a petrol ihracatını durdurdular

ABD'nin yeni Venezuela planı

ABD'nin yeni Venezuela planı
 
Van´da polisin kolunu ısıran HDP´li vekil, bu kez de Diyarbakır´da polise zor anlar yaşattı

Van´da polisin kolunu ısıran HDP´li vekil, bu kez de Diyarbakır´da polise zor anlar yaşattı

Alman hükümetinin 'F-35' kararına tepki yağdı

Alman hükümetinin 'F-35' kararına tepki yağdı

Adana'da bir taksiden 102 pompalı tüfek ve yüzlerce kurusıkı tabanca ele geçirildi

Adana'da bir taksiden 102 pompalı tüfek ve yüzlerce kurusıkı tabanca ele geçirildi