18 Temmuz 2024 Perşembe / 12 Muharrem 1446

Hizbullah'tan misilleme! İsrail'in kuzeyine 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırısı

Soykırımcı İsrail'e misillemede bulunan Hizbullah, 7 Ekim sonrası İsrail'in kuzeyine en büyük füze saldırılarından birini gerçekleştirdi. Söz konusu füze saldırıları, İsrail'in Lübnan'ın güneyine yönelik düzenlediği hava saldırısında Hizbullah'ın saha komutanı Talib Sami Abdullah'ın öldürülmesinden sonra geldi.

AA12 Haziran 2024 Çarşamba 09:47 - Güncelleme:
Hizbullah'tan misilleme! İsrail'in kuzeyine 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırısı

Hizbullah Hareketi'nin, İsrail'in kuzey bölgelerine yönelik 8 Ekim 2023'ten bu yana en yoğun füze saldırılardan birini başlattığı belirtildi.

İsrail ordusu radyosunun geçtiği habere göre Lübnan'ın güneyinden İsrail'in kuzey bölgelerine yönelik yoğun bir füze saldırısının meydana geldiği ifade edildi.

Haberde, Safed, Taberiya kenti ile sınır hattındaki Yukarı Celil bölgesindeki birçok yerleşim biriminde sirenlerin çaldığı kaydedildi.

Taberiya kentine yönelik Hizbullah'ın ilk defa saldırı gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Times of Israel gazetesinin haberinde sınır hattındaki en az 52 yerleşim biriminde sirenlerin çaldığı aktarıldı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada Lübnan topraklarından İsrail'in kuzey bölgelerine yönelik yaklaşık 90 saldırının tespit edildiği ve bazılarının etkisi hale getirildiği, bazılarının ise yangına sebebiyet verdiği belirtildi.

İsrail ordu radyosu, İsrail ordusunun Hizbullah saldırısına karşılık olarak Lübnan'ın güneyine yönelik yoğun bir hava saldırısı başlattığını duyurdu.

İSRAİL'İN KUZEYİNE 7 EKİM SONRASI EN BÜYÜK FÜZE SALDIRISI

Saha komutanının öldürülmesinin ardından İsrail'e misillemede bulunan Hizbullah Hareketi, 7 Ekim 2023 sonrası İsrail'e yönelik en büyük füze saldırılarından birini gerçekleştirdi.

Hizbullah, İsrail'in kuzey bölgelerine yönelik düzenlediği saldırılar hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail'in sınır hattında yer alan Ramsa ve Ruveysa Kurun askeri mevziisi ile Sasa yerleşim biriminde yer alan Blasan adındaki askeri endüstri tesisinin güdümlü füzeyle hedef alındığı kaydedildi.

Hizbullah saha komutanı Talib Sami Abdullah'ın İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Cuvaya beldesine düzenlediği hava saldırısında öldürülmesine misilleme olarak, İsrail'in Ayn Zeitim ve Yukarı Celile bölgesindeki Amad askeri üssüne katyuşa füzeleriyle saldırı gerçekleştirildiği belirtildi.

Ayrıca, İsrail'e ait kuzeyde yer alan hava kontrol birimi ve hava operasyon dairesinin yer aldığıu Meron üssünün de katyuşa füzesi ve topçu atışlarıyla vurulduğu aktarıldı.

Söz konusu füze saldırıları, İsrail'in Lübnan'ın güneyine yönelik düzenlediği hava saldırısında Hizbullah'ın saha komutanı Talib Sami Abdullah'ın öldürülmesinden sonra geldi.

İSRAİL ORDUSUNDAN SALDIRI AÇIKLAMASI

İsrail ordusundan Hizbullah'ın saldırıları hakkında iki ayrı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Lübnan topraklarından İsrail'e ilk etapta 90 füze ve ardından yaklaşık 70 füze fırlatıldığı kaydedildi.

Düşen füzeler nedeniyle bazı bölgelerde yangın çıktığı belirtildi.

Hizbullah'ın saldırısına misilleme olara İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın Yarun beldesine hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Öte yandan Lübnan resmi haber ajansı NNA, İsrail ordusunun Lübnan'ın sınır hattında yer alan Yarun'un yanı sıra Teyr Harfa, Marun Ras, Hanin beldelerinin etrafını vurduğunu duyurdu.

İSRAİL ORDUSU, "HİZBULLAH KOMUTANINI ÖLDÜRDÜĞÜNÜ" DUYURDU

İsrail ordusundan yapılan bir diğer açıklamada, "Lübnan'ın güneyinden yapılan saldırıların yönetildiği Hizbullah'a ait bir karargaha saldırı düzenlenerek, Hizbullah komutanı Talib Sami Abdullah'ın öldürüldüğü" belirtildi.

Açıklamada, İsrail Hava Kuvvetlerinin, "Lübnan'ın güneyindeki Cuvaya bölgesinde yer alan ve İsrail'e saldırı düzenlemek için kullanılan bir Hizbullah karargahını gece saatlerinde hedef aldığı" kaydedildi.

Saldırıda "Hizbullah'ın Lübnan'ın güneyindeki en kıdemli komutanlarından biri olan ve Nasr isimli birimini yöneten" Talib Sami Abdullah'ın öldürüldüğü ifade edildi.

İsrail ordusunun saldırısında 3 Hizbullah mensubunun daha öldüğü aktarıldı.

HİZBULLAH, İSRAİL'LE YAŞANAN ÇATIŞMALARDA YARALANAN BİR ÜYESİNİN ÖLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Lübnan'daki Hizbullah Hareketi, İsrail ordusuyla yaşanan çatışmalarda yaralanan bir üyesinin öldüğünü duyurdu.

Hizbullah'tan yapılan açıklamada, Lübnan'ın güneyindeki çatışmalarda yaşanan can kaybına ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, Harıs beldesinden olan Behic Muhammed Hicazi isimli Hizbullah üyesinin çatışmalarda aldığı yara nedeniyle öldüğü ifade edildi.

İsrail ile 8 Ekim 2023'ten bu yana yaşanan çatışmalarda ölen Hizbullah mensubu sayısı 341'e yükseldi.