28 Mayıs 2022 Cumartesi / 27 Sevval 1443

İngiltere'de Yüksek Mahkemesinden Assange kararı

İngiltere'de Yüksek Mahkeme, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iade edilebileceği yönündeki kararı Yargıtay'a taşıyabileceğine hükmetti.

AA24 Ocak 2022 Pazartesi 13:57 - Güncelleme:

Yüksek Mahkeme, Assange'ın avukatlarının karara itiraz etmek için Yargıtay'a gitme talebini yerinde buldu.

Ancak karara göre, Assange'ın avukatlarının önce Yargıtay'dan itiraz izni alması gerekecek. Bu izin talebi onaylanırsa ABD'ye iade konusu esastan görüşülebilecek. İzin başvurusunun 14 gün içinde yapılması gerekiyor.

Dava süresince Assange, Londra'nın dışındaki Belmarsh Hapishanesi'nde tutulmaya devam edecek.

Savunma ekibi izin başvurusu hakkını kazanmamış olsaydı, dava dosyası Assange'ın ABD'ye iade edilip edilemeyeceği konusundaki nihai karar için doğrudan İçişleri Bakanı Priti Patel'in önüne gidecekti.

- "MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Karar sonrası konuşan Assange'ın nişanlısı Stella Morris, mahkemede istedikleri şeyi elde ettiklerini belirtti.

Assange'ın acı çekmeye devam ettiğini söyleyen Morris, "Neredeyse 3 yıldır Belmarsh Hapishanesinde ve günden güne, haftadan haftaya, yıldan yıla büyük acı çekiyor. Julian'ın serbest bırakılması gerekiyor ve bunun yakında sona ereceğini umuyoruz." dedi.

Davada adaleti sağlamanın çok uzağında olduklarını kaydeden Morris, "Çünkü Julian, çok uzun süredir tutuklu, oysa hapiste bir gün bile geçirmemeliydi." ifadelerini kullandı.

Morris, mücadelelerinin devam ettiğini ve Assange serbest kalıncaya kadar savaşacaklarını vurguladı.

- "GAZETECİLİK VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÜZERİNDE ETKİLERİ OLACAK"

Sınır Tanımayan Gazeteciler Kampanyalar Direktörü Rebecca Vincent de kararı memnuniyetle karşılıklarını belirterek, "Bu olumlu bir adım. Yeterli olmanın çok uzağında ama doğru yönde atılmış bir adım." diye konuştu.

Bunun tarihi bir dava olduğunu söyleyen Vincent, "Büyük bir emsal teşkil edecek. İngiltere'de ABD'de ve uluslararası alanda gazetecilik ve basın özgürlüğü üzerinde etkileri olacak." değerlendirmesini yaptı.

Vincent, ABD Başkanı Joe Biden'ı, suçlamaları düşürmeye ve yasal süreci sonlandırmaya da çağırdı.

- 175 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİR

ABD, Assange'ı bilgisayar korsanlığı ve casusluğu dahil 18 suçtan yargılamak için İngiltere'den iadesini istiyor.

İade edilmesi durumunda 175 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtilen Assange'ın destekçileri ve avukatları, Assange'ın yaptıklarının gazetecilik faaliyeti olduğunu, suçlamalarda siyasi amaç güdüldüğünü, akıl sağlığının risk altında olduğunu ve ABD hapishanelerindeki koşulların İngiltere'nin insan hakları yasalarını ihlal ettiğini belirtiyor.

ABD, Assange'ın yayımladığı belgelerle kendileri adına çalışan Irak ve Afganistan'daki yerel personel veya muhbirlerin hayatını riske attığını öne sürerek gazetecilik veya yayıncılığın suç işleme izni vermediğini savunuyor.

Basın örgütleri ise Assange'ın yayımladıkları nedeniyle yargılanmasının kötü örnek oluşturacağını ve bundan sonra ABD'nin herhangi bir gazeteciyi casusluk suçlamasıyla yargılayabileceğini vurguluyor.

- DAVA SÜRECİ

Assange'ın kurduğu WikiLeaks, 2010'da, aralarında ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

ABD'nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç'e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019'da çıkarılarak gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten" tutuklanarak Londra'daki Belmarsh Hapishanesi'ne konulmuştu.

Mahkeme, Assange'ı bu suçtan 50 hafta hapse mahkum etmişti. 50 haftalık cezasını dolduran Assange'ın iade talebi çerçevesinde tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Duruşmaların ardından 4 Ocak 2021'de Assange'ın intihar riskinin yüksek olduğunu ve ABD hapishanesinde özel idari önlemlere tabi tutulacağını, özellikle de istihbarat topluluğunun kendisine düşman olması nedeniyle "gerçek bir risk altında" olduğu gerekçesiyle ABD'nin iade talebi reddedilmişti. ABD ise karara itiraz etmişti.

ABD, temyizi kazanabilmek için WikiLeaks kurucusunun yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulmayacağı ve hapis cezasını ülkesi Avustralya'da çekebileceği taahhüdünde bulunmuştu.

Savunma ekibi ise CIA'in, Assange'ı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde saklandığı sırada kaçırma ve öldürme planı yaptığına ilişkin haberleri dayanak göstererek can güvenliğine vurgu yapmıştı.

10 Aralık'ta Yüksek Mahkeme, verilen teminatları yeterli bularak alt mahkemenin kararını bozmuş ve Assange'ın ABD'ye iade edilebileceğine hükmetmişti.

Bunun üzerine Assange'ın savunma ekibi, davayı Yargıtay'a taşımak için Yüksek Mahkeme'ye izin başvurusunda bulunmuştu.