08 Mayıs 2021 Cumartesi / 26 Ramazan 1442
Gece modu

Hocalı Katliamı nedir? Hocalı Katliamı fotoğrafları ve işkenceleri

Hocalı Katliamı nedir? Katliamı nerede, kimler gerçekleştirdi? İnsanlığın tarihteki kara lekesi olarak anılan Hocalı Katliamı 27. Yılında. Kanlı olay, Azeri sivillerin yaşadığı Hocalı kasabasında yaşanmış ve Azeriler, Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde katledilmiştir. Azerbaycan Askeri Savcılığının, Ermenilerin 26 Şubat 1992'de yaptığı Hocalı Katliamı'yla ilgili soruşturma dosyası, katliamın dehşetini ortaya koyuyor. Katliamdan kurtulmayı başaran 2 bin 213 kişinin soruşturma dosyasındaki ifadeleri ise dehşet vericidir. Yüzlerce sivilin öldürüldüğü ve sakat kaldığı Hocalı Katliamı’nı gerçekleştiren Ermeniler adalet önünde hesap vemişler midir? Hocalı Katliamı’nın fotoğraflarını ve ayrıntılı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

26 Şubat 2019 Salı 10:55 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 Salı 10:55

Hocalı Katliamı’nı nerede, kimler gerçekleştirdi? İnsanlığın tarihteki kara lekesi olarak anılan Hocalı Katliamı 27. Yılında. Kanlı olay, Azeri sivillerin yaşadığı Hocalı kasabasında yaşanmış ve Azeriler, Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde katledilmiştir. Azerbaycan Askeri Savcılığının, Ermenilerin 26 Şubat 1992'de yaptığı Hocalı Katliamı'yla ilgili soruşturma dosyası, katliamın dehşetini ortaya koyuyor. Peki Hocalı katliamı neden yapılmıştır? Yüzlerce sivilin öldürüldüğü ve sakat kaldığı Hocalı Katliamı’nı gerçekleştiren Ermeniler adalet önünde hesap vemişler midir? İşte tarihe kara leke olarak geçen Hocalı Katliamı’nın ayrıntılar

HOCALI KATLİAMI NEREDE NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Ermeniler, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla 1991'in son günlerinde ablukaya aldıkları, bölgenin tek havaalanına sahip ve stratejik önem taşıyan Hocalı'yı ele geçirmek için harekete geçti.

Aylar süren saldırılarını 1992'nin 25 Şubat'ında yoğunlaştıran Ermeniler, gece, Sovyet ordusunun o zaman Hankendi'de bulunan 366. Motorize Alayının da yardımıyla üç koldan saldırdı.

Ermeniler, sivilleri toplu şekilde katletti, esirlere acımasızsa işkence yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza attı.

Daha önce 7 bin kişinin yaşadığı Hocalı'da savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 76'sı çocuk 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150'sinden bugüne kadar haber alınamadı. Katliamda 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti. Azerbaycan devletinin işgal nedeniyle uğradığı zarar ise 170 milyon doları buldu.

 

HOCALI KATLİAMI NASIL YAPILDI?

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat’ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

HOCALI KATLİAMI SOYKIRIM SUÇU

Azerbaycan'a göre, Hocalı'da yaşananlar, 1949 Cenevre Sözleşmeleri'nin, Birleşmiş Milletler'in (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi, Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, İşkenceye ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi çok sayıda sözleşmenin ciddi ihlali anlamına geliyor.
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 22 Nisan 2010 tarihli kararında, Hocalı'da yaşananlar, savaş suçları veya insanlık aleyhine suçlarla eşdeğer eylemler olarak görülüyor.