07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

Irak Parlamentosu yeni cumhurbaşkanını seçti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bugün Cumhurbaşkanını seçti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) siyasi partilerin, ortak cumhurbaşkanı adayı Fuat Mahsum'un, Irak Parlamentosu'nda bugün yapılan oturumla Cumhurbaşkanı seçildi.

24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 14:45

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi 76 yaşındaki Mahsum, Celal Talabani'nin çocukluk arkadaşı olarak biliniyor. Mahsum ile Talabani'nin yolları, siyasette de kesişti.

Talabani'nin sağ kolu

Talabani'nin sağ kolu olarak bilinen Mahsum, şimdi halefi olarak onun yerine Irak'ın yeni cumhurbaşkanı olmaya hazırlanıyor. Mahsum'un üzerinde Talabani'nin büyük bir etkisi olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle Mahsum'un, Irak cumhurbaşkanlığı makamına geçmesi durumunda, Talabani'nin izlediği siyaseti takip edeceği belirtiliyor.

Kürt medyasında çıkan haberlerde, KYB Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih'in ABD'ye yakın olduğu, bu nedenle İran'a daha yakın olan Mahsum Kürtçe, Arapça ve İngilizce bildiği söyleniyor. Medrese eğitimi alan Mahsum, Kahire'deki Ezher Üniversitesi'nde İslami çalışmalar ve felsefe üzerine lisans ve doktorasını tamamladı.

Aynı zamanda Irak Komünist Partisi üyesi olan Mahsum, 1964'de Molla Mustafa Barzani'nin kurucusu olduğu Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) katıldı. Mahsum, Basra Üniversitesi'nde öğretim görevlisiyken aynı zamanda KDP'nin bölgedeki sorumlusuydu. İki yıl da KDP'nin Kahire temsilcisi olarak görev yaptı.

Kürtlerin cumhurbaşkanı adayı olan Mahsum, 1975'te Celal Talabani'nin kurucusu olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) geçti. Körfez Savaşı'ndan sonra 1992'de Kürt özerk bölgesinin kurulmasıyla kabinenin ilk başbakanı oldu. ABD'nin, 2003'teki işgalinin ardından Irak'ın yeni anayasasını oluşturma çalışmalarına katılan Mahsum, 2004'te Irak Parlamentosu'nun ilk başkanı seçildi. Bir süre milletvekilliği de yapan Mahsum, evli ve beş kız çocuğu babası. KYB Irak Milletvekili Mela Kadir, yaptığı açıklamada, "Fuat Mahsum'un belki çok medyatik bir kişiliği yok. Ancak kendisi uzun yıllar yöneticilik yaptı. Bir ülkenin nasıl yönetileceği konusunda önemli bir tecrübeye sahiptir" dedi.