20 Temmuz 2024 Cumartesi / 14 Muharrem 1446

İran Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan, Paşinyan ile görüştü: Uluslararası sınırların değişiminden yana değiliz

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşen İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Mesut Pezeşkiyan, ülkelerin toprak bütünlüğünden yana olduklarını ifade etti.

IHA10 Temmuz 2024 Çarşamba 17:20 - Güncelleme:
İran Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan, Paşinyan ile görüştü: Uluslararası sınırların değişiminden yana değiliz

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ermenistan ile ikili ilişkilere önem verdiklerini belirten Pezeşkiyan, "Ermenistan ile sınırımız kısa olabilir ama bu sınırları barışçıl yaşamın ve umudun sınırları olarak görüyoruz" dedi.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmelerine destek verdiklerini kaydeden Pezeşkiyan, ülkelerin toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirterek, "Uluslararası sınırların değişiminden yana değiliz. Ermenistan'ın komşu ülkeler arasında özel bir yeri var" ifadelerini kullandı.

PAŞİNYAN'DAN SEÇİM TEBRİĞİ

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise, Pezeşkiyan'ı seçimleri kazanmasından dolayı tebrik ederek, kendisine başarılar diledi.

ALİYEV, PEZEŞKİYAN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aliyev, Pezeşkiyan'ı seçimlerde elde ettiği zaferden dolayı tebrik etti. Pezeşkiyan, Aliyev'e teşekkür ederek, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine olan bağlılığını vurguladı.