04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

İran'dan flaş Babek Zencani kararı

İran parlamentosundan 12 milletvekili, İranlı iş adamı Babek Zancani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması talebinde bulundu.

TAHRAN (AA) 25 Aralık 2013 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 25 Aralık 2013 Çarşamba 13:13
Fars haber ajansında yer alan habere göre, milletvekilleri yasama, yürütme ve yargı başkanlarına gönderdikleri mektupta, Zancani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması için yeterli gerekçelerin bulunduğunu ifade ettiler.

Mektupta, Zencani'nin farklı bankalarda sahte belgelerle birçok hesap açarak banka kredilerinden yararlandığı, hakkında açılan birçok dava olduğu ve bunlarının ikisinde tutuklama kararı verilmesine rağmen tutuklanmadığı, ülke petrollerinin satışından elde edilen paraları uzun süre ödememesine rağmen Petrol Bakanlığı yetkililerince kamuoyuna güvenilir bir kişi olarak lanse edildiği, İstihbarat Bakanlığı'nın, Zencani'yi desteklemekle suçlanırken konu hakkında kamuoyuna açıklama yapmak yerine sessiz kaldığı eleştirilerine yer veren milletvekilleri, güvenilir belgeler doğrultusunda, Zencani hakkında yolsuzluk soruşturulması başlatılması için yeterli delillerin olduğuna işaret etti.

Öte yandan Zencani, sahibi olduğu Sorinet Holding'in resmi sitesinden, hayatını, onurunu ve çabasını ülkesini kalkındırmak için kullandığına işaret ederek, söz konusu mektuba tepkisini gösterdi. İstenilmesi halinde tüm belge ve delilleri sunarak yolsuzluk yapmadığını kanıtlayabileceğini belirten Zencani, "Ülkenin denetleme birimleri o kadar aktif ki bu büyüklükte yolsuzluk yapılması mümkün değil" ifadesini kullandı.

Zencani'nin, mal varlığı soruşturması, petrol satışından elde ettiği gelirler ve İran Zemin adındaki büyük alışveriş merkezi inşası ile ilgili birçok dosyasının incelemeleri devam ediyor.

Sorinet Holding'in sahibi ve başkanı olan İranlı işadamı Babek Zencani'nin adı, ABD ve AB'nin İran'a yönelik uyguladığı petrol yaptırımlarını deldiği gerekçesi ile kara listeye alınmıştı. Zencani'nin, İran'ın petrol satışlarından elde edilen geliri altın olarak ülkeye soktuğu iddia ediliyor.