27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

İranlı yetkili: Fahrizade suikastında kullanılan silahlar İsrail yapımı

Devrim Muhafızları Ordusu'na yakın Fars Haber Ajansı, İranlı bilim insanı ve nükleer programın mimarlarından Muhsin Fahrizade'nin Tahran'da uğradığı saldırı ile ilgili verdiği detaylarda söz konusu suikastin 3 dakika sürdüğü ifade edildi. İranlı bir yetkili ise devlet televizyonuna yaptığı açıklamada Fahrizade suikastında kullanılan silahların İsrail yapımı olduğunu söyledi.

DHA/AA30 Kasım 2020 Pazartesi 11:44 - Güncelleme: 30 Kasım 2020 Pazartesi 11:52

İran'ın başkenti Tahran'daki İranlı bilim insanı ve nükleer programın mimarlarından Muhsin Fahrizade'nin uğradı ve dünyayı sarsan suikast ile ilgili yeni detaylar yer aldı. İran medyası tarafından suikaste yönelik yayınlanan haberlerde çelişkiler de dikkat çekti.

KAMYON ARKASINA YERLEŞTİRİLMİŞ MAKİNELİ TÜFEK DETAYI

Devrim Muhafızları Ordusu’na yakın Fars Haber Ajansı, saldırının, herhangi bir insan faktörü olmadan olay yerine yaklaşık 150 metre uzaklıkta park edilen bir kamyonetin arakasına monte edilmiş uzaktan kontrollü makineli tüfekle gerçekleştirildiğini öne sürdü.

SUİKASTİN SÜRESİ 3 DAKİKA

Ajans, zırhlı araçta olan Fahrizade’nin araçtan indiğinde makineli tüfekle vurulduğunu duyurdu. Saldırının toplam 3 dakika sürdüğü, eylem sonunda kamyonetin infilak ettirildiği aktarıldı. Olayda kullanılan kamyonetin 29 Ekim’de yurt dışına çıktığı belirtildi. Daha önce İran medyasına çıkan haberlerde suikast olayında saldırganlarla koruma ekibi arasında çatışma yaşandığı belirtilmişti.

İRANLI YETKİLİ: FAHRİZADE SUİKASTINDA KULLANILAN SİLAHLAR İSRAİL YAPIMI

İran'da Arapça yayın yapan devlet televizyonu El Alem'e konuşan adı açıklanmayan bir yetkili, İsrail'in Fahrizade suikastında parmağı olduğuna dair deliller bulunduğunu belirtti.

Söz konusu yetkili, "Siyonist rejim, Fahrizade suikastı için İran devrimi karşıtı unsurları kullandı. Terör saldırısında kullanılan silahlar uydudan kontrol edilebilen İsrail yapımı." ifadelerini kullandı.