27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Bolivya İsrail'i 'terörist devlet' ilan etti!

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara Güney Amerika ülkelerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Mercosur ülkelerinin ateşkes çağrısı yapmaları ve Şili ve Peru'nun büyükelçilerini bilgi amaçlı geri çekmelerinin ardından şimdi de Bolivya İsrail'i 'terörist devlet' ilan etti.

31 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 31 Temmuz 2014 Perşembe 10:36
Bolivya 1972'de imzalanan anlaşmayı da iptal ederek, İsrail vatandaşlarına vize uygulayacağını açıkladı.
 
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkesinin İsrail’i "terörist devlet" ilan ettiğini açıkladı.
 
İsrail’in 8 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılar nedeniyle böyle bir karar alındığını belirten Morales, "İsrail’in yaşam hakkına saygı göstermediğini ve insanlık suçu işlediğini söyledi.
 
2009 yılında İsrail’in Gazze'ye saldırısını da “soykırım” olarak adlandıran Morales, ülkesinin İsrail ile olan diplomatik ilişkilerini sonlandırmıştı.
 
VİZE ANLAŞMASI DA İPTAL 
 
Bolivya, aynı zamanda İsrail vatandaşlarına vize uygulayacağını da açıkladı. 1972 yılında yapılan anlaşmayla İsrail vatandaşları Bolivya’ya vize almadan, serbestçe giriyorlardı.
 
Bolivya, İsrail ile 1972 yılında yapılan vize anlaşmasının askeri diktatörlük döneminde yapıldığına da dikkat çekti.
 
LATİN AMERİKA'DAN İSRAİL'E SERT TEPKİ
 
Bolivya, Gazze’de gerçekleşen saldırılara tepki gösteren tek Güney Amerika ülkesi değil.
 
Brezilya, Şili ve Peru, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıyı protesto etmek amacıyla İsrail’de bulunan elçilerini geri çağırmıştı.
 
İsrail’in 8 Temmuz'dan beri Gazze’ye düzenlediği saldırılarda bin 360 Filistin yaşamını yitirdi. Yaralanan Filistinli de 7 bin 600'ü geçti.