17 Haziran 2024 Pazartesi / 11 ZilHicce 1445

İsrail'in 233 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 35 bin 984'e yükseldi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 81 artarak 35 bin 984'e yükseldi.

26 Mayıs 2024 Pazar 07:09 - Güncelleme:
İsrail'in 233 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 35 bin 984'e yükseldi

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine kara, hava ve denizden yürüttüğü saldırılar, ardında ölü ve yaralıların yanı sıra büyük yıkımlar bırakarak 233. gününde sürüyor.

İSRAİL'İN 233 GÜNDÜR SALDIRILARINI SÜRDÜRDÜĞÜ GAZZE'DE CAN KAYBI 35 BİN 984'E YÜKSELDİ

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 233 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği 8 saldırıda 81 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği, 223 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 35 bin 984'e, yaralı sayısının 80 bin 643'e yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı aktarıldı.

İşte dakika dakika İsrail ile Filistin arasında yaşananlar:

23:43 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brüksel'de Filistin konusundaki temasları kapsamında düzenlenen toplantılarda, daha fazla ülkenin Filistin Devleti'ni tanıması için çabaların artırılmasına dikkati çekerek, Filistin'i tanımayı ertelemenin, sorunu çözmeyeceği ve bunun İsrail'e daha fazla zaman kazandırdığı mesajını verdi.

23:10 İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

22:37 Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, İsrail'in, barışı tesis edecek fırsatları öldüren ve iki devletli çözümü baltalayarak bölgedeki krizi büyüten "yasa dışı" fiillerine devam ettiğini belirtti.

21:07 İsrail ordusunun 15 gündür kara saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya beldesi ve çevresinde en az 18 Filistinli öldü; onlarca ev yıkıldı ve ateşe verildi.

18:18 İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda ağır yaralanan bir askerinin öldüğünü açıkladı.

18:17 Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "gerilimin tırmandığı bir dönemde Filistin Yönetimi'ne uluslararası desteğin kritik önem taşıdığını" söyledi.

15:39 Kassam Tugayları: İsrail'in sivillere yönelik katliamlarına karşılık Tel Aviv'i bir dizi füzeyle vurduk

15:20 İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, bölgede şiddetin diğer ülkelere de yayılması riskinin "hiç olmadığı kadar yüksek" olduğuna işaret ederek, Orta Doğu'daki bu şiddet döngüsünü sona erdirmenin tek yolunun İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüm olduğunu bildirdi

14:50 İsrail polisinin korumasındaki 145 fanatik Yahudi, Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

12:59 İsrail askerleri, Batı Şeria'daki baskınlarda en az 20 Filistinliyi gözaltına aldı

12:42 BM Raportörü: İsrail Refah'taki saldırılarını durduruncaya kadar silah ambargosu uygulanmalı

12:35 İsrailli tabur komutanı Binbaşı Eitam, Gazze Şeridi'nde keskin nişancı kurşunuyla yaralandı

11:38 Mısır medyası, İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine başlattığı kara saldırılarından bu yana ilk kez yardım tırlarının Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan girmeye başladığını belirtti

06:20 İsrail ordusunun gece Gazze Şeridi'ne yaptığı saldırılarda ölü ve yaralılar var

05:32 İsrail askerleri, Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerine baskınlar yapmayı sürdürdü

02:24 Hizbullah, İsrail ile çıkan çatışmada 2 mensubunun öldüğünü duyurdu

01:36 El-Kassam Tugayları: Gazze Şeridi'nde bir grup İsrail askerini esir aldık

01:03 İsrail ordusunun Refah'ı bombalaması sonucu 6 kişi öldü

00:14 İsrail polisi, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi ve Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki hükümetin istifası talebiyle başkent Tel Aviv'de düzenlenen gösteriye TOMA ve atlı birliklerle müdahale etti