27 Mayıs 2024 Pazartesi / 20 Zilkade 1445

İsrailli yöneticiden ''Gazze müzeye çevrilsin'' teklifi

İsrail'in kuzeyindeki Metula yerleşim biriminin yöneticisi David Azoulai, Gazze'deki tüm Filistinlilerin Lübnan'daki mülteci kamplarına sürülmesini ve Gazze'nin Auschwitz'dekine benzer bir müzeye dönüştürülmesini teklif etti.

AA18 Aralık 2023 Pazartesi 12:14 - Güncelleme:
İsrailli yöneticiden ''Gazze müzeye çevrilsin'' teklifi

İsrail gazetesi Jerusalem Post'un haberine göre, Metula yerleşim biriminin yöneticisi Azoulai katıldığı radyo programında, Gazzelilerin deniz yoluyla topluca Lübnan'daki mülteci kamplarına sürülmesini teklif etti.

Azoulai, "Gazze'deki herkese sahil bölgelerine gitmelerini söyleyin. Donanma gemileri teröristleri Lübnan kıyılarına bırakmalı. Tıpkı Auschwitz'de olduğu gibi Gazze Şeridi'nin tamamı boşaltılmalı ve dümdüz edilmelidir." dedi.

Hamas'ın "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırının, "ikinci Holokost" olduğunu iddia eden Azoulai, "Gazze'yi, orada yaşamış insanların deliliğini gösteren bir müze olarak hizmet vermesi için ıssız ve yıkılmış bir şekilde bırakmalıyız." dedi.

İsrail'in (Gazze'deki) insanlara güneye gitmeleri çağrısı yapmak yerine onları sahil tarafına yönlendirmesi gerektiğini savunan Azoulai, donanmanın Gazzelileri halihazırda yeterli sayıda mülteci kampının bulunduğu Lübnan kıyılarına taşıyabileceğini söyledi.

Azoulai, "Gazze, İsrail Devleti'nin yeteneklerinin sergilendiği ve herkesi Gazze Şeridi'nde yaşama fikrinden vazgeçiren bir müze haline gelsin. Onlara görsel bir temsil kazandırmak için yapılması gereken budur." ifadelerini kullandı.

- AUSCHWİTZ

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin toplu katliam yapmak için çeşitli ülkelerde kurduğu toplama ve imha kampları oldu.

Bu kampların en büyüğü Polonya'daki Auschwitz-Birkenau kampıydı.

Auschwitz, yaklaşık 6 milyon insanın toplama kamplarında öldürüldüğü Yahudi soykırımı için simge niteliği taşıyor.

Sadece Auschwitz kampında yaklaşık 1,1 milyon kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

- İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim'de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200'ü kadın olmak üzere, 18 bin 800 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 126'sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 458 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım'da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani arada" 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 297 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan'daki Hizbullah'ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 24 Lübnanlı sivil, 109 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Gazze'de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.