08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Jeffrey'den çarpıcı açıklama: Türkiye taraf değiştirmedi, devir değişti

ABD eski Suriye temsilcisi James Jeffrey, Türkiye, Rusya ve ABD ilişkilerini değerlendirdi. Jeffrey, 'Türkiye'nin hâlâ istediğimiz şekilde davranan o eski müttefik olduğunu düşünenler yanılıyor. Artık devir değişti. S-400 konusunda yumuşama olmazsa ABD ve Türkiye arasında verimli bir ilişki olmaz, bu da Rusya'ya yarar.' dedi.

20 Şubat 2021 Cumartesi 08:48 - Güncelleme: 20 Şubat 2021 Cumartesi 08:53

Washington merkezli düşünce kuruluşu Wilson Center'ın Ortadoğu Programı'nın başına getirilen ABD'nin eski Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, "Türkiye'nin taraf değiştirdiğini ya da Soğuk Savaş sırasında istediğimiz şekilde davranacağı varsayılan o eski müttefik olduğunu düşünenler yanılıyor. Artık devir değişti" dedi.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Rusya ve Türkiye'nin 'doğal rakip' olmaya devam ettiğini belirten Jeffrey, Ankara-Moskova ilişkisinin 'toz pembe değil karmaşık bir ilişki' olduğunu; Rusya'nın Türkiye yüzünden Suriye'nin İdlib bölgesi, Libya ve Dağlık Karabağ'da askeri açıdan geri adım atmak zorunda kaldığını vurguladı.

ABD'nin Ortadoğu'da bir güvenlik rolü üstlenmekten uzaklaştığını belirten Jeffrey, S-400 konusunda iki taraf da sert tutumlardan taviz vermedikçe ABD ve Türkiye arasında verimli bir ilişkinin olamayacağını ifade etti.