24 Nisan 2024 Çarşamba / 16 Sevval 1445

Kanada Dışişleri Bakanı Joly'e sert protesto! Ellerinizde kan var Bayan Joly

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, İsrail'in Gazze saldırılarına yönelik tutumu nedeniyle protesto edildi. Kanadalı yazar ve aktivist Yves Engler, Joly'i katıldığı bir etkinlikte protesto ettiği anları X sosyal medya hesabından paylaştı.

AA3 Kasım 2023 Cuma 23:32 - Güncelleme:
Kanada Dışişleri Bakanı Joly'e sert protesto! Ellerinizde kan var Bayan Joly

Engler, Joly'e "Bayan Joly, İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suça neden izin veriyorsunuz? Ellerinizde kan var Bayan Joly. Katliamlarında 4 binden fazla Filistinli çocuğun öldürüldüğü İsrail'e destek olmak için gittiniz." diyerek Gazze saldırılarına yönelik tutumuna tepki gösterdi.

Paylaşılan görüntülerde Bakan Joly, Engler'in sözlerini yanıtsız bırakarak üst kata çıkan merdivenlere doğru uzaklaşıyor.

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315'i asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail'e göre 31 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 24'e yükselirken, Kassam Tugayları'nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria'da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarda 3 bin 826'sı çocuk, 2 bin 405'i kadın olmak üzere 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 23 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 144 Filistinliyi öldürdü.

Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi'ni de hedef gösteren İsrail ordusu, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini bombaladı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 56 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.