22 Nisan 2021 Perşembe / 10 Ramazan 1442
Gece modu

Iraklı protestocular ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basarak içeri girdi! Trump: Saldırıyı İran yönetiyor

ABD yönetiminin Haşdi Şabi'ye bağlı Hizbullah Tugayları'na düzenlediği saldırıyı protesto etmek isteyen yüzlerce kişi, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basarak içeri girdi. ABD ordusu geçtiğimiz günlerde, İran'a yakınlığıyla bilinen Ketaib Hizbullah örgütünün Irak ve Suriye'deki 5 hedefini vurmuş, saldırıda çok sayıda Haşdi Şabi militanı ölmüştü. ABD bayrakları yakarak, 'Amerika'ya ölüm' sloganları atan Haşdi Şabi taraftarları, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasının duvarını ateşe verdi. ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine giren göstericilere müdahale edilmesi sonucu ise 20 kişi yaralandı. Saldırıya tepki gösteren ABD Başkanı Trump, 'İran, Irak'taki ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı organize ediyor. Bundan sorumlu tutulacak' dedi.

31 Aralık 2019 Salı 11:53 - Güncelleme: 31 Aralık 2019 Salı 16:39
ABD yönetiminin Haşdi Şabi'ye bağlı Hizbullah Tugayları'na düzenlediği saldırıyı protesto etmek isteyen yüzlerce kişi, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği önünde toplandı. Iraklı protestocular ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basarak içeri girdi.
Protestocular, binanın duvarını ateşe verdi. ABD bayraklarını yakan göstericiler, 'Amerika'ya ölüm' sloganları attı.
Amerikan ordusunun Suriye ve Irak'taki Kataib Hizbullah örgütünün beş tesisini hedef alan hava saldırılarının ardından, Washington ile Bağdat arasındaki gerilim artmıştı.
Göstericiler elçilik binasının duvarına "halk tarafından kapatıldı" yazarken, Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Tugayları Komutanı Hadi el-Amiri ve Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays el-Hazali'nin de elçilik binası önünde olduğu görüldü.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, ABD Büyükelçisi ve çalışanlar elçilikten tahliye edildi.

GÖSTERİCİLERE GAZ BOMBASIYLA MÜDAHALE
 Irak'ta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine giren göstericilere müdahale edilmesi sonucu 20 kişi yaralandı.
Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Twitter sayfasından yapılan yazılı açıklamada, elçilik binası önündeki taraftarlarına göz yaşartıcı gazlarla müdahale edildiği belirtildi.
Açıklamada, 20 kişinin yaralanmasına neden olan gaz bombalarının elçilik binasındaki güvenlik mensuplarınca atıldığı kaydedildi.


- Hizbullah milisleri Irak askerlerini elçilik binasından uzaklaştırdı
Öte yandan göstericilerin elçilik binasına girmesinden önce Haşdi Şabi çatısı altındaki Hizbullah Tugayları (Ketaib Hizbullah) milislerinin Irak askerlerini bina çevresinden uzaklaştırdığı belirtildi.
Irak resmi haber ajansına göre, göstericilerin elçilik binasını basmasının ardından İçişleri Bakanı Yasin el-Yasiri bölgeye giderek incelemelerde bulundu.
Sosyal medyada Yasiri'nin elçilik önündeki fotoğrafları paylaşıldı.

ABD BAŞKANI TRUMP'TAN TEPKİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden Haşdi Şabi taraftarlarının ABD'nin Bağdat Büyükleçiliğini basmasına tepki gösterdi.

Trump, "İran bir sözleşmeli personeli öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı. Buna güçlü şekilde karşılık verdik, her zaman da vereceğiz. İran, şimdi de Irak'taki ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı organize ediyor. Bundan sorumlu tutulacak. Ayrıca Irak'ın da Büyükelçiliği korumak için güçlerini kullanmasını bekliyoruz, bunu onlara ilettik" ifadelerini kullandı.

ABD'NİN HİZBULLAH TUGAYLARINA YÖNELİK SALDIRISI

ABD Savunma Bakanlığı önceki gün, diplomatlarına yapılan saldırıya misilleme olarak, Hizbullah Tugaylarının, Irak ve Suriye'deki toplam 5 üssüne hava saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı.
Irak Savunma Bakanlığı ise söz konusu örgütün, Enbar'daki El-Harş ve Sellum bölgelerindeki iki mevzisine ABD tarafından üç hava saldırısı yapıldığını bildirmişti.
Irak Sağlık Bakanlığı, Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah Tugaylarının Enbar'daki üslerine düzenlenen saldırıda 28 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını açıklamıştı.
"Hizbullah Tugayları" ya da "Irak Hizbullah'ı" şeklinde tanımlanan İran destekli örgüt, Haşdi Şabi'nin bünyesindeki milis oluşumlardan biri olarak biliniyor.
IRAK'TA 3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ
Hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım'da görevinden istifa eden Başbakan Adil Abdulmehdi, ABD'nin Haşdi Şabi'ye düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan ettiğini bildirdi.